The use of constructive feedback in speaking and writing tasks at Gazi University Research and Application Center for Instruction of Foreign Languages
Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Uygulama ve Araştırma Merkezi konuşma ve yazma etkinliklerinde yapıcı geribildirim kullanımı
  1. Tez No: 219529
  2. Yazar: ASLI ATALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENA GÜL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Uygulama ve Araştırma Merkezi konuşma ve yazma etkinliklerinde yapıcı geribildirim kullanımını araştırmaktadır. Bu çalışmayı yürütmek amacıyla tanımlayıcı metot takip edilmiştir.Giriş bölümü çalışmanın art alan bilgilerini, amacı ve kapsamını ortaya koymaktadır. İkinci bölüm geribildirim ile ilgili var olan alan bilgisini incelemektedir. Bu bölümde, yapılandırmacılık, konuşma ve yazma etkinlikleri, geribildirim ve yansıma ile ilgili bilgi toplanmıştır. İlk olarak, yapılandırmacılığın tanımları sağlanmış ve öğrenmede yapılandırmacı yaklaşım tartışılmıştır. Daha sonra, konuşma ve yazma etkinlikleri ile ilgili bilgi verilmiştir. Öğrenme etkinlikleri ile ilgili bilgi verildikten sonra bazı tanımlar verip bölüm geribildirimin ne olduğu konusunda bir tartışmaya döner. Önce bazı tanımlar verir daha sonra yapıcı geribildirimi inceler. Son olarak, bölüm geribildirim ile birleştirerek yansıma ile ilgili bilgi verir. Daha sonraki bölümde çalışmanın metodu, diğer bir deyişle, katılımcılar ve veri toplama aşaması sunulmuştur. Veri analizi bölümü çalışmanın bulgularını ortaya koymuştur. Bu çalışmaya veri toplamak amacıyla, biri öğrencilere ve biri öğretmenlere olmak üzere iki adet anket uygulanmıştır.Çalışmanın bulguları, yapıcı geribildirimin konuşma ve yazma etkinliklerinde öğrencilerin isteğini arttırmak ve öğrenme etkinliklerine katılıp başarılarını geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla etkili olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the use of constructive feedback in speaking and writing tasks at GURACIFL. The study used a descriptive method of research.The introductory chapter presents the background, the aim and the scope of the study. The second chapter reviews the existing literature on feedback. In this chapter, information about constructivism, speaking and writing tasks, feedback and reflection is given. Firstly, definitions of constructivism are provided and the constructivist approach to learning is discussed. Then, speaking and writing tasks are presented. Then the chapter turns to a discussion of what feedback is firstly by revealing some definitions and then exploring what constructive feedback is. Finally, the chapter presents information about reflection integrating it with feedback. In the following chapter, the method of the study; in other words, participants and data collection procedures are presented. The data analysis chapter reveals the findings of the study. The data were collected by means of two questionnaires: one was administered to learners and the second to teachers.The findings of the study revealed that constructive feedback can be used efficiently in speaking and writing tasks in order to increase the level of the learners? motivation to participate in the learning tasks and improve their success in speaking and writing tasks.