İlköğretim fen ve teknoloji dersinde vücudumuzdaki sistemler ile ilgili kavramlar ve öğrencilerin kavrama düzeyleri
In primary school science and technology courses, the levels of conceiving concepts by students in the unit of our body systems
  1. Tez No: 219530
  2. Yazar: SİNEM YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 4. ve 6. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersinde gördükleri vücudumuzdaki sistemlerin çalışmasını kavrayıp kavramadıklarını ve fen ve teknoloji dersine yönelik tutumlarını tespit etmektir.Bu çalışmada, tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2006- 2007 eğitim- öğretim yılının ikinci döneminde, Ankara merkez ilçelerindeki 11 ilköğretim okulunun her birinden seçilen iki 4.sınıf ve iki 6.sınıf şubesi ile bu şubelerde öğrenim gören 682 4. sınıf ve 666 6. sınıf olmak üzere toplam 1348 öğrenciye uygulanmıştır.Bu araştırmada, öğrencilerin ?Vücudumuzdaki Sistemler? ünitesindeki kavramları ne düzeyde öğrendiklerini tespit etmeye dönük bir bilgi testi, öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine karşı tutumlarının kavramların öğrenimi üzerinde etkisi olup olmadığını ölçmek için tutum ölçeği uygulanmıştır. Ölçme araçlarından tutum ölçeğinin güvenilirliği 0,91 ; 4. sınıf kavram bilgi testinin güvenilirliği 0,81 ; 6.sınıf kavram bilgi testinin güvenilirliği 0,76 bulunmuştur. Ölçme araçlarından elde edilen veriler, istatistiksel olarak bağımsız t-testi, varyans analizi ve korelasyon teknikleriyle analiz edilmeye çalışılmıştır.Araştırma sonunda elde edilen sonuçlara göre; 4. ve 6. sınıf öğrencilerinin kavramları öğrenme düzeyleri ile fen ve teknoloji dersine karşı tutumları, öğrencilerin sınıfları, öğrencilerin öğrenim gördükleri okulların başarı düzeyleri, arasında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. 4. ve 6. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersine karşı tutumları sınıf düzeyine ve cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of study was to discern the attitudes toward science and technology course and whether 4th and 6th grade primary school students conceive the concepts and systems related to in our body.This study was carried out 11 different primary schools of 4th and 6th grade 1348 students in the parts of province center of Ankara during spring semester of 2006-2007 school year by employing survey method.In this study, there are two different scales one of which is a subject test to measure the level of acquiring the concepts in the units of body systems and the other scale is an attitude test to measure attitudes toward science and technology and the effects of attitudes on the learning of concepts in the units of our body systems. The reliabilities of attitudinal scale and 4th and 6th grade subject tests are 0.91, 0.81 and 0.76 in order. The data provided by the scales were tried to analyze by means of t-test, variance and correlation tests.In the findings of the study, the achievement levels and attitudes toward science and technology show no significant mean difference between grade levels as well as the achievement levels of schools that students are pursuing their education but the attitudes toward science and technology reveal a significant mean difference between genders.