İlköğretim 4 ve 5. sınıf öğretmenlerinin matematik dersinin öğretimine yönelik görüşlerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the opinions of primary school 4 and 5th grade teachers about teaching mathematics course in terms of some variables
- Tez No: 219532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZİ SÖNMEZ, YRD. DOÇ. DR. NECATİ CEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma; ilköğretim 4 ve 5. sınıf öğretmenlerinin matematik dersinin öğretimine yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın temel amacı sınıf öğretmenlerinin 4 ve 5. sınıf matematik dersinin öğretimine yönelik görüşleriyle 4 ve 5. sınıf matematik programında yer alan öğrenme alanlarının öğretimine yönelik yeterliliklerini saptamaktır.Bu araştırma ilköğretimde etkili matematik öğretiminde rol alan en büyük unsur olan öğretmenlerin görüşlerinin tespit etmeye yöneliktir. Bu amaçla, araştırmanın başlangıcında ilgili kaynaklar taranıp, gerekli bilgiler elde edildikten sonra bir araştırma projesi hazırlanmıştır. Araştırma, tez projesinde belirtildiği gibi tarama modeli kapsamında yer alan literatür tarama ve anket tekniği kullanılarak yürütülmüştür.Araştırmanın örneklemini, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili, il merkezi, ilçe ve köylerindeki ilköğretim okullarında görevli 246 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak, 4 ve 5. sınıf öğretmenlerinin matematik dersinin öğretimine yönelik görüşlerini belirlemek için geliştirilen ?Sınıf Öğretmenlerinin Matematik Öğretimine Yönelik Görüşleri Tespit Ölçeği? ve ?Sınıf Öğretmenlerinin Matematik Öğretimi Alanındaki Yeterlilik Düzeyleri Ölçeği? uygulanmıştır. Anketin hazırlanması aşamasında uzman görüşüne başvurulmuş, madde analizi, geçerlik ve güvenirlilik incelemesi yapılmıştır. Daha sonra uygulamaya geçilmiştir.Verilerin çözümlenmesi SPSS (Statistical Package for Social Scientists for Windows Release) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bu araştırmanın alt problemleri ile ilgili bulguların çözümlenmesinde ortalama ( ), standart sapma değerleri (S), frekans (?) çizelgesine ve yüzde (%) dökümlerine bakılmış ve anlamlılık düzeyi tespiti için ANOVA (Analysis of Variance) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda;İlköğretim 4 ve 5. sınıf öğretmenlerinin matematik dersinin öğretimine yönelik görüşleriyle görev yaptığı yerleşim yerinin türü arasında anlamlı bir ilişki sözkonusudur.Sınıf öğretmenleri matematik programında öğrenme alanlarındaki konuların sınıf seviyesine uygun olduğunu ve bu programın çocukların gelişim özelliğine göre düzenlendiğini, düşünmektedirler. Ancak öğretmenler müfredatı yetiştirmede zaman anlamında problem yaşamakta ve matematik dersinde kullandıkları ders kitabı ile araç-gereçlerin yeterli olmadığını düşünmektedirler.Sınıf öğretmenlerinin yeterlilik düzeylerine ilişkin görüşleriyle matematik öğretimine ilişkin katıldıkları kurslar arasında anlamlı bir ilişki söz konusuyken, yaşları, görev yaptığı yerleşim yerinin türü, cinsiyetleri, mesleki kıdemleri, mezun oldukları okullar arasında anlamlı bir ilişki söz konusu değildir.Sınıf öğretmenlerinin, matematik öğretiminde alan eğitimi ve alan bilgisi konusunda yeterli bilgi donanıma sahip olduklarını düşünmelerine rağmen bazı alt öğrenme alanlarının öğretiminde öğretim teknolojilerinin kullanımı konusunda yardım almaya sıcak baktıkları görülmüştür.Anahtar Sözcükler (Kelimeler): İlköğretim, Matematik, Matematik Öğretimi, Sınıf Öğretmeni
Özet (Çeviri)
This research is conducted in order to determine the opinions of primary school 4 and 5. Grade school teachers? about teaching mathematics. Main purpose of the study is to determine the opinions of class teachers about teaching mathematics and to find out their proficiency through teaching the learning subjects in primary school 4 and 5. Class mathematics curriculum.This study tries to find out the opinions of teachers which are the main factor that takes a part in efficient mathematics thought in primary schools. For this purpose, a literature review has been done and a research project was designed. The research was conducted by using literature review and survey techniques.246 primary school teacher working in Erzurum?s provincial, district and village schools in 2006-2007 academic year was the sample of the research.Two scales, namely ?Primary School Teachers? Opinions about Teaching Mathematics? and ?Primary School Teachers? Proficiency in Teaching Mathematics? was used as data collection tools. Expert views, item analysis, validity and reliability checks were done to validate the scales.Data was analysed by using SPSS (Statistical Package for Social Scientists for Windows Release). To resolve the sub-problems of the research, means( ), standard deviations (S), frequency (?) and percentage (%) distribution of the answers are produced. ANOVA (Analysis of Variance) was used for the analysis of significance. As results of the data analysis it is found that:There is a statistically significant relationship between the opinions of primary school 4 and 5. grade teachers about teaching mathematics and type of the place where the school was located (province, district, and village)Class teachers think that the learning subjects in the mathematics curriculum is adequate and the program is designed in accordance with the children?s developmental attributes. But the teachers encounter problems from time to time while trying to complete the curriculum and they think that the course textbooks and teaching tools are not adequate.There is a statistically significant relationship between the proficiency level of the teachers and their status of attending professional courses; while there is not any significant relationship between the proficiency level of the teachers and the age, gender, seniority, schools graduated from and type of the place where the school was located.Respondents think that they were adequately competent for branch education, and branch knowledge, but they admitted that they would better get some help about using teaching technologies in some particular learning areas.KEYWORDS: Primary School, Mathematics, Mathematics Thought, Class Teacher