Orta öğretim 9.sınıf coğraya programının uygulanabilirliğinin öğrenci ve öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of applicability for the 9th class geography curriculum at secondary education in respect of student and teacher opinion.
- Tez No: 219533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, 14.07.2005 tarihinden itibaren yürürlükte olan 9. Sınıf Coğrafya Öğretim Programı'nın geneli, amaçları, kazanımlar, öğretme-öğrenme süreci ile ölçme ve değerlendirme boyutlarının 9.sınıf öğrencileri ve coğrafya öğretmenleri açısından değerlendirmesini yapmaktır.Araştırmanın evreni, Ankara ili Etimesgut ilçesinde öğrenim gören tüm 9.sınıf öğrencileri ile görev yapan coğrafya öğretmenleridir. Örneklemi ise, Etimesgut ilçesindeki 12 lisede yer alan 9.sınıf öğrencilerinin bir bölümü ile öğretmenlerinin tamamıdır.Araştırmaya veri toplamak amacıyla, 2005 yılında uygulamaya giren coğrafya öğretim programının amaç, içerik, öğrenme- öğretme süreçleri, ölçme değerlendirme faaliyetlerine yönelik öğrenci ve öğretmen görüşlerinin tespiti amacıyla hazırlanan öğrenci ve öğretmen anketleri Ankara ili Etimesgut ilçesinde 516 öğrenci ile 26 öğretmene uygulanmıştır.Elde edilen veriler analiz edilirken, birinci aşamada, yüzde ve frekans dağılımları incelenmiştir. İkinci aşamada, öğrencilerin coğrafya dersi öğretim programına (2005) ilişkin görüşlerinin cinsiyetlerine göre farklılığının analizi için t-Testi uygulanmıştır. Üçüncü aşamada ise, öğrencilerin coğrafya dersi öğretim programına (2005) ilişkin görüşlerinin okul türü değişkenine göre farklılığının analizi için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Dördüncü aşamada, öğretmenlerin coğrafya öğretim programına ilişkin görüşlerinin öğrenim durumu, mezun olduğu fakülte ve hizmet içi eğitime katılım değişkenine göre, farklılığının analizi için U-Testi, kıdem değişkenine göre farklılığının analizi için ise, Kruskal Wallis Testi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda, 9.Sınıf coğrafya öğretim programının öğretmenler açısından amaç, içerik, öğrenme-öğretme süreçleri, ölçme ve değerlendirme boyutlarında ki uygulamalarının olumsuz değerlendirildiği, öğrenciler açısından ise bir takım olumlu bulgulara rastlandığı tespit edilmiştir.9.Sınıf Coğrafya öğretim programının (2005) öğrenci ve öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesinin yapıldığı çalışmada, araştırma ve anket sonuçlarına göre, programın geneli coğrafya öğretmenleri tarafından başarısız değerlendirilmekle beraber 9.Sınıf öğrencilerince olumlu değerlendirilmiştir. Programın uygulanması sırasında karşılaşılan en önemli problemler ise; sınıf mevcutlarının programın öngördüğünün çok üzerinde olması, okulların alt yapılarının (bilgisayar, internet, DVD; VCD, projeksiyon vb diğer ders araçları) yetersizliği ve programın değişmesine rağmen ölçme ve değerlendirme yönetmeliğinin programa uygun şekilde yenilenememesi, öğretmenlerin programla yeterli hizmet içi eğitime alınmamış olması, programın eğitim sistemimizin ihtiyaçlarına cevap verememesi, ülke gerçekleriyle örtüşmemesi, ders saatinin yetersizliği ve her lise türünde aynı şekliyle uygulanmasının mümkün olmadığı, üniversite sınavıyla uyumlu olmadığı gibi hususlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate 9th class geography curriculum, which is valid since 14.07.2005, considering both students? and teachers? opinion at side of overview, purposes, advantage, teaching- learning process, measure and evaluation. Universe of the research, is all of the 9th class students which has been educating and teachers which has been working at Etimesgut district of Ankara. The sampling data is collected the sudents and teachers which have attended to 9th class in 12 different high schools at Etimesgut.For the purpose of collecting data about the research, a survey which oriented to overview, advantage, teaching- learning process, measure and evaluation of 9th class geography curriculum which is in use since 2005 was applied to 517 students and 26 teachers educating at Etimesgut.As the obtained data analyzed, at first stage, percent and distribution of frequency was examined. At the second stage to measure students? opinion about 9th class geography curriculum under gender factor, the t-Test was performed. And at the third stage, to measure students? opinion about 9th class geography curriculum according to type of school, one-way variance analyze was performed. At the forth stage, to measure teachers? opinion about geography curriculum according to type of education, graduation grade, and professional course U-test was performed, and according to type of working year variant Kruskal Wallis Test was performed.At the result of the search, it has find out that teachers think negative and the students think a little positive about appliance of the 9th class geography curriculum.According to this research results at which 9th class geography curriculum has evaluated, the curriculum was generally find out negative by teachers and a little positive by 9th class students. There are some important problems at performing the programme. These are; the population of classrooms are more crowded than foresighted for the programme, inadequacy of the schools infrastructures (computer, internet, DVD, VCD and etc.) and although the geography curriculum was changed, the evaluation regulation has not refreshed up to now, inadequacy of Professional course, lesson hour, the requariements for Turkey?s education system and programs unitypeness for every college type