İlköğretim 6. sınıf öğrencilerine geometrik dönüşümlerden öteleme kavramının bilgisayar destekli ortamda öğretiminin incelenmesi
The research of teaching translation which is one of the concept of transformations geometry in computer assisted environment for primary sixth class students
  1. Tez No: 219547
  2. Yazar: SEDA FAYDACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim matematik programına yeni katılan geometrik dönüşümlerden öteleme dönüşümünün ilköğretim öğrencilerince nasıl algılandığını ve yapılandırıldığını ortaya çıkarmaktır. Bu dönüşümün öğretimi için teknoloji destekli (Wingeom-tr yazılımı yardımıyla) bir müfredat parçası geliştirilmiş ve bu müfredat parçası dört tane altıncı sınıf öğrencisi üzerinde birebir yapılan öğretim deneyi vasıtasıyla uygulanmıştır. Bu uygulamada öğrencilerin öteleme dönüşümünü ve içinde barındırdığı kavramları nasıl ele aldıkları ve anlamlandırdıkları üzerine analizler yapılmıştır. Her öğrenci ile ayrı ayrı yapılan dörder saatlik öğretim deneyi ve bu uygulamaların başında ve sonunda yapılan mülakatlar nitel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bu analizler sırasında öğrencilerin bilgisayar ekranında gördükleri çizimlerden hareketle mi yoksa arka plandaki matematiğe odaklanarak mı bazı algılamalar yaptıklarına bakılmıştır.Araştırmada yapılandırmacı yaklaşımın prensipleri (asimilasyon vs.) dikkate alınarak hazırlanan müfredat parçasının öğrencilerin ötelemenin matematiksel yapısını düşündürücü soyutlama yaparak öğrenmelerine katkı sağladığı görülmüştür. Ayrıca teknoloji kullanımının ötelemeyi öğrenirken çizimden figüre geçişte etkin bir rol oynadığı belirlenmiştir. Bu yönlendirmede vektörün anlamının anlaşılmasının bir kilit husus olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore how elementary school students understand and conceptually develop the meaning of translations ? a topic that has been added to the National Curriculum Standards recently. In order to teach this concept, a technology-intensive curricular piece (with use of Wingeom-tr) was developed and applied to four sixth graders through a teaching experiment. Throughout the study, the focus was on how participants understood and conceptualize the necessary constructs for understanding translations and an analysis was provided. The data gathered from the 4-hour teaching sessions with each participant, and individual pre- and post-interviews were analyzed using qualitative research analyses techniques. The focus of such analyses was on students? treatment of translations and related constructs as drawing (operating from what was available on screen) or as figure (operating from the mathematics of what was seen on screen). As a result, the curricular piece that was designed by taking into account the main tenets of constructivism (e.g., assimilation, etc.) seemed to help the participants reflectively abstract translations. In addition, it was found that use of technology played an important and effective role in moving thinking from drawing to figure while learning translations. In such movement, it was realized that conceptualizing vectors was a key.