Ankara Olgunlaşma Enstitüsü sırma atölyesinde uygulanan maraş işi (dival işi) iğne tekniklerinin ürün çeşitleri ve öğretim analizi yönünden incelenmesi
Silver thread embroidery on ich material applied in the lace or embroidery of silver thread workshop of the finishing (olgunlaşma) institute and the types of products
  1. Tez No: 219546
  2. Yazar: FATIMA ACUN YOZGAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmada, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Sırma Atölyesi'nde uygulanan Maraş (dival) işi iğne teknikleri ve ürün çeşitleri incelenmiştir. Araştırmayla bu alanda yapılacak eğitim öğretim çalışmalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.Araştırma materyaline ulaşılabilmesi için Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Sırma Atölyesi'nde Maraş (dival) işi iğne tekniğiyle üretilen 50 adet ürün araştırma kapsamına alınmıştır.Çalışmada; betimsel araştırma modeli kullanılmıştır.Araştırma kapsamında sanat, el sanatları, işleme sanatı ve dival işinin tarihsel gelişimleri incelenmiş, sırma atölyesinde uygulanan dival işi iğne tekniklerinin meslek analizleri yapılarak işlem yaprakları verilmiştir.Hazırlanan bilgi formu doğrultusunda ürünlerin özellikleri incelenerek belirlenmiştir. İnceleme sonucu elde edilen verilere göre; Sırma Atölyesi'nde hazırlanan dival işlerine ait ürün çeşitleri, yapılış tarihleri, işlemelerin zemin, işleme, süsleme ve kenar temizlemelerinde kullanılan gereç, renk, teknik, motif ve kompozisyon özellikleri tespit edilmiştir.Araştırmanın sonuç bölümünde bilgi formlarının değerlendirmeleri yapılmıştır. Öneriler kısmında konuyla ilgili program geliştirme çalışmalarının yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the silver thread embroidery over cardboard on rich material applied in the Ankara Finishing Institute Lace or Embroidery of Silver Thread workshop and the types of products were examined. It was intended to contribute to the education and training in this field with this research.In order to access the research material 50 products made with silver thread embroidery on rich material workshop of the Ankara Finishing Institute were reviewed. In this study descriptive research model was used.The historical development of art, handwork, embroidery and silver thread embroidery were examined in the research and embroidery sheets were given by conducting professional analysis of the silver thread embroidery techniques applied in the lace or embroidery of silver gild thread workshop.The features of the products were identified in the reviews conducted according to the data form prepared. According to the data obtained from the review; the types of silver thread embroidery over cardboard on rich material prepared in the lace or embroidery of silver thread workshop, the dates they were made, the base of the embroidery, decoration and the tools used for trimming the border, the color, technique, motif and composition were determined.At the end of the research are given the conclusions reached and recommendations.