Üniversitelerde arşiv bürolarının verimliliği üzerine bir araştırma
A research on efficiency of archive offices in universities
- Tez No: 219548
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arşiv, Halkla İlişkiler, İşletme, Archive, Public Relations, Business Administration
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmada üniversite arşiv bürolarında çalışanlarla yöneticiler arasındaki iletişim ile işten ayrılma ve işe devamsızlık arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara'daki dört üniversitede (Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversiyesi, Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi) görev yapmakta olan arşiv çalışanları ve yöneticiler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket hazırlanmış ve 111 arşiv çalışanından oluşan örneklem grubuna uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler istatistiksel analizlerle (c2) çözümlenmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.Araştırmanın sonucunda;1) Çalışanların sadece %18,7'sinin işinden memnun olmadığı gözlenmiş ve bu çoğunluğun %52,1'inin işlerini yaparken kendini stres altında hissetmediği, işinin sağlığının bozulmasına neden olmadığı, işi yüzünden uykusuzluk çekmediği, işine gelirken isteksizlik duymadığı ve işinden ayrılmak istemediği gözlenmiştir.2) Çalışma arkadaşlarıyla iletişimi ölçmek amacıyla hazırlanan sorularda; çalışanların %21,8'i arkadaşlarının yaklaşımını dostça bulmakta ancak %48'i işle ilgili bilgileri arkadaşları istedikçe iletmektedir. Bu da çalışanların birbirleri ile iyi ilişki içinde bulunduklarını fakat yatay iletişimde eksiklik bulunduğunu göstermektedir.3) Çalışan-yönetici arasındaki iletişimi ölçmek amacıyla hazırlanan sorularda ise yöneticilerin %13,3'ü dışında geri kalanı, çalışanıyla kişisel olarak ilgilendiğini belirtmektedir. Ancak çalışanların bu soruya cevapları farklı olmuştur. Onlara göre yöneticilerin %2'si çalışanın kişisel sorunuyla ilgilenmektedir. Bu da demektir ki yöneticiler demokratik değildirler ve yukarıdan aşağı iletişimde eksiklikler bulunmaktadır.4) Bu olumsuz durumlara rağmen çalışanların %52,1'i işinden ayrılmak istememektedir. İşinden ayrılmak isteyenlerin de nedenleri arasında birinci sırada ücret, (%15,6), ikinci sırada yönetici ile ilişkiler (%10,4) gelmektedir. Aynı soru yöneticilere sorulduğunda ise %60'ı ?işten ayrılanların çoğunun işine biz son veriyoruz?demiştir. Buna göre gönülsüz işten ayrılmaların çoğunlukta olduğu sonucu çıkarılabilir. Yani personel devir hızı yüksektir.5) Çalışanların devamsızlık durumlarını irdelemek amacıyla sorulan soruya ise hem çalışanlar (%43,8) hemde yöneticiler (%33,3) birbirine yakın cevaplar vermişlerdir. Ancak yöneticilerin % 13,4'ünün de genellikle hep aynı kişiler oluyor şıkkını işaretlediği göz önünde bulundurulursa tatminsiz olanların işlerinden ayrılmak yerine düzenli olarak devamsızlık yaptıkları ve yöneticilerinin de dikkatini çektikleri sonucu çıkartabilir.
Özet (Çeviri)
In this research,the communication among executives who work at archive offices in universities and the relation between the resigning and discontinuity of work are examined.The research?s structure is formed with archive employees and executives who work at four universities in Ankara(Gazi University,Başkent University,Bilkent University and METU).A survey has been prepared as a data collection tool and it has been performed on a sample group which is formed by 111 archive employees.The datas which has been acquired in research, have been analyzed with statistical analyzes(x2).In the research,the level of meaningfulness has been accepted as 0,05.In the result of this research;1) It has been monitored that only %18,7 of employees are pleased with their works and %52,1 of this majority accept that they don?t feel stressed while working,their works don?t cause any illness,they don?t have insomnia because of their works,they don?t feel any reluctancy while coming their works and they don?t want to leave their works.2) In the questions which have been prepared to evaluate the communication among the collaborates;%21,8 of the employees consider that their collaborates are friendly but %48 gives information about the work if their collaborates want.This shows that the employees have good relation each other but they have lack of horizontal communication.3) In the questions which have been prepared to evaluate the communication between employee and executive ,all of them except %13,3 of the executives have pointed out dealing with their employees individually.But the employees have answered this questions differently.According to them,%2 of executives has dealt with their problems individually.It refers that the executives are not democratic and there are lacknesses in communication entirely.4) Despite these negative conditions,%52 of the employees don?t want to leave their work. The causes of leaving thier weorks of the employees are; the first one is fee( % 15,6),the second one is relations with executives ( %10,4).When this question has been asked to the executives,%60 of them say that ?we have dismissed the employees who have left their works?.According to this,reluctantly leaving work is major.because of this condition,staff recycle rate is so high.5) Both the employees (%43,8) and the executives have answered the question which has been asked to examine discontiunity of the employees closely.But if it is thought that %13,4 of the executives have generally selected the same choice ?always the same person?,we can conclude that the employees who work reluctantly have made discontinuity instead of leaving their work and they have draw their executives? attention to this situation.