Evlilik doyumu: Cinsiyet rolleri ve yardım arama tutumu
Marital satisfaction: gender roles and help-seeking attitudes
- Tez No: 219551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerin evlilik doyumları, cinsiyet rolleri ve profesyonel psikolojik yardım arama tutumları bazı demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, evlilik süresi, çocuk sayısı) açısından incelenmiştir.Bu araştırmada var olan durumu betimlemek amacıyla tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma Ankara ilinde ikamet eden basit tesadüfî örneklem yöntemi ile seçilen 302 evli bireyle (144 kadın ve 158 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların gönüllü katılımı ve en az ilkokul mezunu olmaları esas alınmıştır.Bu araştırmada veri toplamak için, Özbay (1999) tarafından geliştirilen ?Yardım Arama Tutum Ölçeği?, ?Bem Cinsiyet Rolleri Envanteri Kısa Formu?, Fışıloğlu ve Demir (2000) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Çift Uyum Ölçeği? ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey ve Tamhane testleri, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı tekniği ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmiştir.Araştırma sonucunda; bireylerin evlilik doyumları ile cinsiyet, yaş, eğitim durumu, evlilik süresi ve çocuk sayısı arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Evlilik doyumu ile cinsiyet rolleri arasında anlamlı bir farklılık söz konusudur, cinsiyet rolü kadınsı ve androjen bireylerin evlilik doyumları cinsiyet rolü belirsiz ve erkeksi bireylere oranla daha yüksektir. Kadınların evlilik doyumları cinsiyetlerine göre anlamlı farklılıklar gösterirken erkeklerin cinsiyet rollerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmış ve sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, marital satisfaction, gender roles and help-seeking attitudes of married individuals in terms of some demographic variables (sex, age, level of education, number of children and duration of marriage) were investigated.For this study, 302 (144 women, 158 men) married individuals, live in Ankara, were randomly selected.The data were gathered by administrating Dyadic adjustment Scale (DAS), Bem Sex Role Inventory-Short Form, Help-Seeking Attitudes Scale (YATÖ) and Demographic Information Form to 302 married individuals. To test the hypotheses of the study t-tests, one-way analysis of variance, post-hoc tests (Tukey, Tamhane) Pearson product-moment correlation techniques and multiple regression analyses were conducted. In this study, 0.5 significant level was accepted.Results revealed that there was no significant difference between marital satisfaction and sex, age, level of education, number of children and marriage duration of married individuals. It was also found that, there was a significant difference between gender roles and marital satisfaction, the marital satisfaction of individuals having androjenity and femininity gender role was higher than individuals having undifferentiated and masculinity gender role. Women?s marital satisfaction was differentiated according to their gender roles, but men?s marital satisfaction was not differentiated. The findings of the study were discussed in the light of relevant literature.