Yeni sosyal bilgiler 4. ve 5. sınıf ders programlarında vatandaşlık eğitimi
The citizenship education in the new social science course schecule of 4th and 5th classes
  1. Tez No: 219550
  2. Yazar: BAHİRE DEMET CİVEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 4. ve 5. sınıflarda okutulan MEB Yayınları ile diğer özel yayınların (Sürat, A), 4. ve 5. sınıf öğrenci ve öğretmenlerinin yenilenen Sosyal Bilgiler müfredatı içerisinde yer alan Vatandaşlık Eğitimi ile ilgili kazanımları gerçekleştirebilme düzeylerini tespit etmek amaçlanmıştır.Betimle yöntemi ile yapılan bu araştırmada, öncelikli olarak ayrıntılı bir literatür taraması yapılmıştır ve ilgili ders kitapları incelenmiştir. Daha sonra Vatandaşlık Eğitimi kazanımlarıyla ilgili ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrenci ve öğretmenlerine anketler uygulanmıştır.Araştırmanın evrenini, ilköğretim 4. ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitapları ve Ankara ilinde 2006 ? 2007 yılında eğitim ? öğretime açık bulunan ilköğretim okullarındaki 4. ve 5. sınıf öğrencileri ile Sosyal Bilgiler dersine giren öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklemi ise, MEB, Sürat, A Yayınları, 2 ilköğretim okulu, 200 4.ve 5. sınıf öğrencisi ve 15 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır.Araştırmanın bulgularına göre, Sosyal Bilgiler 4. ve 5. sınıf ders kitaplarında (MEB,Sürat,A Yayınları) Vatandaşlık Eğitimi ile ilgili kazanımlara yeterli ölçüde yer vermektedir. İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri ilgili kazanımları büyük ölçüde elde etmektedir. Dersi okutan öğretmenlerin ise bu kazanımları ders esnasında dikkate aldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the levels of gains of students and teachers of 4th and 5th classes about the Citizenship and Human Rights Lesson into the new Social Science curriculum in the publishing house of National Education Ministry with other private publishing-houses (Sürat,A), based on primary school first step 4th and 5th classes.In thesis thesis, based on description method, firstly scanning of the curriculum and related lesson books were examined in a detailed way.After that, the students and teachers of primary school first step 4th and 5th classes are applied surveys about the gains of the Citizenship and Human Rights Lesson.The universe of the research the is students who attends the 4th and 5th closes of primary school, and their teachers and Social Science?s lesson books in Ankara in 2006 ? 2007. This research the publishing houses of includes, National Education Ministry, Sürat, A, 2 primary schools, 200 students of 4th and 5th classes and 15 teachers.According to the result of this thesis, the Social Science books of 4th and 5th classes (the publishing houses of National Education Ministry, Sürat and A) give sufficient place to the gains of Citizenship and Human Rights Lessons. The primary school students of the 4th and 5th classes highly get the related gains. The teachers of the lessons are found to be interested in these gains during their course time.