Karbondioksit laserlerin bilgisayar ile modellenmesi
Computer modelling of carbondioxide lasers
  1. Tez No: 21957
  2. Yazar: ERDAL TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada sürekli dalgalı ve darbeli optik çıkışa sahip iki tip COî laserinin modellenmesi amacıyla iki ayrı bilgisayar programı hazırlanmıştır. Bildiğimiz kadarıyla ülkemizde ilk defa bu bilgisayar programının yardımı ile, yapılması planlanan COa laseri için gereken; laser tüpünün boyu, yarıçapı, deşarj uzunluğu, laser aynalarının yansıtıcılığı, laser tüpünün soğutulma sıcaklığı ve kullanılan gazların oranı gibi laser parametrelerinin tesbiti ve laser çıkış gücünün hesaplanması mümkün olmuştur. Ayrıca sürekli dalgalı COa laseri için hazırlanan bilgisayar programının sonuçları; Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde tasarlanarak gerçekleştirilen ANAEM-LAS1 COz laserinin deneysel sonuçları ile de karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 404.03.01 ^-x Anahtar Kelimeler : Laser, CO2 Laser, Bilgisayar Modellemesi
Özet (Çeviri)
in this Ph.D. study two different computer routines have been prepared in order to simulate two C02 lasers which have continuous and pulsed optical outputs respectively. The best of our knowledge it «as the first computer programs written in our country for this purpose, with the help of these programs it has been made possible to determine, the length of laser tube, radius, discharge length, reflectivity of mirrors, wall temperature, and the ratio of the gases for a laser designed to be realized. Besides, the results of the routine for continuous wave COz laser have been compared with the experimental results of the COz laser called ANAEM-LAS1 which had been designed and established in Ankara Nuclear Research Centre of Turkish Atomic Energy Authority. Science Code : 404.03.01 Key Words : Laser, COa Laser, Laser Modelling