KOBİ'ler ve girişimciler için alternatif sermaye ve fon kaynakları:Girişim sermayesi ve melek yatırımcı (Deri sektöründe bir uygulama)
Venture capital and angel investor which are alternate capital and fund sources for smes and entrepreneurs (a case of smes in leather sector)
- Tez No: 219618
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
KOBİ'lerin en önemli sorunu finansman güçlüğüdür. Yeni girişimcinin de, işini kurma düşüncesine sahip olması sürecindeki en önemli problemlerden biri, işi kurmak için gerekli olan finansmanın sağlanmasıdır. Gerek kuruluş aşamasında gerekse büyüme amaçlı finansman teknikleri artık Türkiye'de de ulaşılabilir durumdadır. KOBİ'ler ve yeni girişimciler finansman ihtiyaçlarını öz kaynaktan karşılayabilecekleri gibi dış kaynağa başvurarak da karşılayabilirler. Başvuracağı dış kaynaklar, çok çeşitli olmakla birlikte bunlardan bazıları dünyada ve ülkemizde yeni gelişmekte olan ve son zamanlarda özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliğinin önde gelen ülkelerinde hızlı bir şekilde yayılım gösteren girişim sermayesi ve melek yatırımcılardır. Girişim sermayesi yatırımcıları bir şirkete erken bir aşamada da yatırım yapabilir, ancak genellikle büyüme sermayesinin bir parçası olarak yatırım yapar. Bu yatırımı yapmayı düşünmeden önce, şirketin 3-10 yıllık operasyonu kapsayan iyi ve kanıtlanmış bir geçmişi olmasını beklerler. Bu çalışmanın amacı, KOBİ'lerin ve yeni girişimcilerin girişim sermayesi finansman modelinden yararlanabilme durumunu ve bu finansman modelinin onlara yarar sağlayıp sağlayamayacağını belirlemektir. Bu çalışmanın verileri, deri sektöründeki 48 ayrı işletmeden toplanmıştır. Veri toplayabilmek amacıyla bu işletmelere anket uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, KOBİ'lerin büyük bir çoğunluğu girişim sermayesi konusunda bilgisizdir. Bu durum ise bu işletmelerin girişim sermayesi modelinden haberdar olmaları halinde, finansman modeli olarak girişim sermayesini kullanabileceklerini gösterir. Yapılan bu çalışmada bu finansman modelleri üzerinde durularak, değişik ülkeler ve Türkiye'deki uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main problem of Small and Medium Scaled Enterprises (SMEs) is hardness of financing. One of the most important problems for the new entrepreneur too, during the plan period to establish a business is to provide the money necessary for business establishment. Alternative financing methods are now can reachable in Turkey too, not only for a business at an establishment stage but also for a business at a certain stage to grow. SMEs and entrepreneurs can afford the money they need from the internal and external sources either. External resources are various, but some of them are Angel Investors and Venture Capital which is developing rapidly in our country and in the world now and spreads out especially in the foremost European Union countries and the United States recently. Venture capital investors may invest in a company at an early stage but usually they invest a company as a part of growth capital. They require a significant and proven history of the company before they consider investing i.e. 3-10 years of operations. The purpose of the study is to determine the usability potential of venture capital by SMEs and new entrepreneurs to examine if this type finance model provides benefit or not to them. Data of this study were collected from 48 different SMEs in leather sector. Data were collected by questionnaire application. According to study results, a great part of SMEs are not noticed about the venture capital. This situation shows that, if they noticed about venture capital, then this corporations can use it as a finance model. The concept of these methods is emphasized and information about the practices of these methods of investment in Turkey in this study.