Portföy yönetiminde yeni açılımlar ve dinamik portföy yönetimi olarak hedge fon yönetimi
New perspectives in portfolio management and hedge fund management as adynamic way of portfolio management
- Tez No: 219642
- Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Sermaye piyasalarının daha fazla liberalleşmesi ve entegrasyonu, yatırım yapılacak ülke ve ürün çeşitliliğinin artması gibi nedenlerle, dünyada kurumsal ve varlıklı bireysel yatırımcılar son yıllarda daha fazla getiri odaklı yatırım arayışına girmişler ve geleneksel yatırımların yanı sıra alternatif yatırım araçlarına da yüksek oranda yatırım yapmaya başlamışlardır. Bu dönemde hedge fonlar alternatif yatırım araçları arasında oldukça ön plana çıkmış, varlık dağılımlarında ağırlığını günden güne artırmış ve oldukça başarılı bir büyüme göstermişlerdir. Bu çalışmada dünyada alternatif yatırımlar ve hedge fonların bu yatırımlar içerisindeki konumu gözlemlenmiş, hedge fonlar oldukça detaylı olarak araştırılmış ve hedge fonların Türkiye'ye uygulanabilirliği incelenmiştir. Dünyada popülaritesi hızla artan hedge fonların; yüksek reel faizler, yeterince gelişmemiş veya derinleşmemiş piyasalar ve yatırımcılar tarafından yeterince tanınmaması gibi nedenlerden dolayı Türkiye'de önümüzdeki birkaç yılda hızlı büyümesi beklenilmemektedir. Risk almayı çok fazla sevmeyen Türk yatırımcısının varlıklarını, reel faizler düştüğünde ve piyasa koşulları daha uygun olduğunda hedge fonlar gibi alternatif yatırım araçlarına yönlendirmeleri beklenilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to more liberalized and integrated financial markets, and the increase in the number of countries and products to invest in, the institutional and wealthy individual investors started to search high return yielding products as well as alternative investments along with traditional products with high percentages. During this period, Hedge Funds became very popular among alternative investments and the proportion of hedge funds in asset allocations increased, leading to a very successful growth. With this study the alternative investments in the world and hedge funds positioning among them were observed, and hedge funds were researched in detail, and the applicability of hedge funds in Turkey was analyzed. Hedge Funds whose popularity in the world is increasing in pace, are not expected to grow rapidly in the near future in Turkey due to high real interest rates, underdeveloped and shallow markets, and unfamiliarity of the investors with them. It is expected that risk averse Turkish investors will divert their investments to alternative products like hedge funds, when the real interest rates decrease and market conditions are more convenient.