Portföy yönetiminde kripto paraların etkisi
The effect of cryptocurrencies in portfolio management
- Tez No: 699634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEN KOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Geçmiş yıllardan itibaren gelen yatırım içgüdüsü, gelişen teknolojiyle birlikte yeni olanaklar sağlamaktadır. 2008 yılından itibaren hayatımıza giren başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların son bir kaç yılda işlem hacimleri önemli ölçüde artmıştır. Kripto paralarda yüksek volatilite, yüksek getiri ve yüksek riske sahip olması bazı yatırımcıları kaçırsada bazıları için cazip gelmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, portföy yönetiminde kripto paraların kullanılabilirliğini ve portföy getirilerinde nasıl bir etkisi olacağını araştırmaktır. Çalışmada 1 Ocak 2019- 31 Aralık 2020 olmak üzere günlük verilerden yararlanılmıştır. Hisse senetleriyle oluşturulan portföylerin ve ilgili portföylere kripto para eklenerek oluşturulan yeni portföylerin getirileri, riskleri ve Sharpe oranları hesaplanmıştır. Çalışmaya göre kripto paraların dahil edildiği portföylerin hem risk oranları hem de getiri oranları daha yüksektir. 2019 yılında oluşturulan portföylerin Sharpe oranlarının yüksek olduğu, portföy performansının iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The investment instinct that has come from the past years and the developing technology provides new opportunities. The transaction volumes of cryptocurrencies, especially Bitcoin, which have entered our lives since 2008, have increased significantly in the last few years. The high volatility, high return, and high risk in cryptocurrencies attract some investors, although it is attractive to some. The primary purpose of this study is to investigate the usability of cryptocurrencies in portfolio management and how they will affect portfolio returns. Daily data from January 1, 2019, to December 31, 2020, were used in the study. The return, risk, and Sharpe ratios of portfolios created with stocks and new portfolios created by adding crypto money to the related portfolios were calculated. According to the study, portfolios that include cryptocurrencies have both higher risk rates and higher returns. It was concluded that the Sharpe ratios of the portfolios created in 2019 were high, and the portfolio performance was good.