Ders kitaplarında yer alan ve yeniden yapılandırılmış metinlerin az gören kör ve görme yetersizliğinden etkilenmemiş öğrencilierin okuduğunu anlama düzeyleri üzerindeki farklılaşan etkililiği
Determine differentiating efficiency of the blind, low vision and sighted students reading comprehension perofrmance according to revised text and text in the textbooks
- Tez No: 219649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. TUBA TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Kör, az gören ve gören öğrencilerin okuduğunu anlama performanslarının ders kitaplarındaki metinlere, yeniden yapılandırılmış metinlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını, ders kitaplarındaki ve yeniden yapılandırılmış metinlerin bu öğrencilerin okuduğunu anlama performansları üzerinde ne kadar etkili olduğunu incelemektir. Araştırmada betimsel yöntemle çalışılmıştır.Araştırma grubunu, 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde Mitat Enç Görme Engelliler İlköğretim Okulu, Göreneller Görme Engelliler İlköğretim Okulu, Kurtuluş İlköğretim Oklulu, ve Emniyetçiler İlköğretim Okulunda 4. 5. ve 6. sınıflara devam eden, kör, az gören ve gören 208 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama aracı olarak, İlköğretim Okulu 4. 5. ve 6. sınıf ?Fen ve Teknoloji? ders kitaplarında yer alan 3 metin, bu metinlerin eğitsel açıdan uygun hale getirilmesi için araştırmacı tarafından yeniden yapılandırılmış versiyonları ve öğrencilerin okudukları metinler için hazırlanan okuduğunu anlama soruları kullanılmıştır.Az gören, kör ve gören öğrencilerin, ders kitaplarında yer alan ve yapılandırılmış fen bilgisi metinlerinin okuduğunu anlama sorularına doğru cevap verme düzeyleri t-testi (bağımsız gruplar için) ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca ders kitaplarındaki ve yeniden yapılandırılmış metinlerin bu öğrencilerin okuduğunu anlama performansları üzerinde ne kadar etkili olduğunu belirlenmesi için de ?Etki Büyüklüğü? hesaplaması yapılmıştır.Araştırma sonuçlarında, araştırmaya katılan kör, az gören ve gören öğrencilerin okuduğunu anlama sorularına verdikleri doğru cevap sayılarının arasında ders kitaplarında yer alan ve yeniden yapılandırılmış metinlere göre anlamlı bir farklılık olduğu ve bu öğrencilerin yeniden yapılandırılmış metinlerde, okuduğunu anlama sorularına daha çok doğru cevap verdikleri görülmüştür. Ayrıca çalışma sonucunda, yeniden yapılandırılmış metinlerin, ders kitaplarında yer alan metinlere göre en yüksek etkililiği az gören deneklerde gösterirken, gören ve kör denekler üzerinde hemen hemen eşit düzeyde etkililik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine differentiating efficiency of the blind, low vision and rmal students? reading and understanding performance according to revised text and text in the textbooks. The research group is consist of 208 students in 4th, 5th, and 6th graders, sigts students, blind students and the students with low vision from Mitat Enç Blinds Primary School, Göreneller Blinds Primary School, Kurtuluş Primary School, and Emniyetçiler Primary School.In the research three texts from ?science and technology? coursebooks for 4th, 5th and 6th graders, new variations of the these texts prepeared to make them proper according to pedagogic aspect and comprehension questions are used.In order to apply the research, neutral appointment method is used to determine which re-structural text to give to the students. During the application students are given the texts and asked to read them once. Next, the students are given the comprekension questions and asked to answer them.?T? test (for dpendent groups) is used to compare the level and distribution of correct answer of the normal students, blind students and the students with low vision to the comprehension questions. In addition, ?effect level? is regarded in order to determine if the students seeing level has any affect on reading and understanding.As a result of the reseach it is observed that the correct answers of normal students, blind students and the students with low vision to the comprehension questions have increased comparing to structural texts in the coursebooks. They have more correct answer to the questions about re-structured texts.In addition, at the end of the research it is clear that students with low vision are the most successful group according to reading the both texts. However, Blind and the normal students groups? performance is mostly same in each text.