Büro otomasyon sistemlerinden dijital arşivleme: Bir uygulama örneği
Digital archiving in office automation systems: An aplication example
- Tez No: 219650
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE HUSSIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Archive, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmada dijital arşivciliğin tanıtılması, bilgi ve teknoloji de meydana gelen değişimle birlikte değişim ve gelişiminin takip edilmesi, dijital arşivin avantaj ve dezavantajları değerlendirilmiştir.Kurum, kuruluş ve işletmelerin çalışmalarını yaparken genel amaç hızlı karar verebilme, yönetim kolaylığı, hizmet sunduğu kesime çabuk ulaşılması, iş istasyonlarının azaltılıp kırtasiye masraflarının düşürülmesi ve insan gücünün hatasının en aza indirilmesi olarak belirtilebilir. Bu yüzden büro hizmetlerinde teknolojiyi en iyi ve en gelişmiş şekilde kullanma zorunluluğunu hissedilmiştir. Bu kapsamda yapılan işlerin bir yerde toplandığı ve yönetildiği birleşik sistemlerin beraber çalıştığı yapılara ihtiyaç duyulmuştur.Bu kapsamda büro otomasyon sistemleriyle ortak bir platformda hızlı bir iletişim, güvenilir ve etkili bir yönetimle gelişen teknoloji ve isteklere ayak uydurmaya çalışan ve meydana gelecek bilgi havuzundan kullanıcıların en etkin şekilde kullanmasını sağlayarak kabiliyetlerini arttırmak hedefleri arasında sayılabilir.Kurum, kuruluş ve işletmelerin genel amaçlarını gereçleştirmek için büro otomasyon sistemlerini en etkin şekilde kullanmanın önemli olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this dissertation is to introduce digital archiving, to show changes and advancements in information and technology and to assess the advantages and disadvantages of digital archiving.When working on utilities and enterprises the main objective is to achieve rapid decision-making, facility of management, quick response to the demands, cutting down stationery expenses by reducing workstations, and decreasing the human faults. Accordingly, the necessity of technology utilization in office services is sensed as the most efficient and effective way. Structures in which combined systems managed and office works accumulated in one center has been a requirement.In this concept, office automation systems promise a platform using reliable and fast communication, eager to adapt with technological demands and easy to be used by end users that drive information pools.In conclusion, it is proposed that in order to achieve the aims of corporation, foundation and enterprises, effective utilization of office automation systems are noted as a key necessity.