Günlük yaşam etkinliklerine dayanan ev odaklı eğitim programının altı yaş çocuklarının bilimsel kavram kazanımlarına etkisinin incelenmesi
The analysis on effect of home-based education program based on daily life activities on six-year old children?s acquisition of scientific concept
- Tez No: 219658
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma; ?Günlük Yaşam Etkinliklerine Dayanan Ev Odaklı Eğitim Programı? nın, altı yaş çocuklarının bilimsel kavram kazanımlarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, deney grubundaki 44 çocuk, kontrol grubundaki 45 çocuk olmak üzere toplam 89 çocuktan oluşmuştur. Deneysel nitelikte olan bu araştırmada, deney grubuna ön test- uygulama- son test deseni uygulanırken, kontrol grubuna ön test- son test uygulanmıştır. Deney grubuna sekiz haftalık ?Günlük Yaşam Etkinliklerine Dayanan Ev Odaklı Eğitim Programı? uygulanmış ve uygulama sonunda son testler yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?Bilimsel Kavram Kontrol Listesi? kullanılmıştır. Veriler SPSS 12 paket programı yardımı ile değerlendirilmiştir.?Bilimsel Kavram Kontrol Listesi? nin geçerlik- güvenirlik testleri olarak ?Faktör Analizi? ve ?Cronbach Alpha? katsayıları hesaplanmıştır. Verilerin analizinde, frekans ve yüzdesel dağılımların yanında iki ve üç gruplu karşılaştırmalar ile ön test- son test karşılaştırmaları yapılmıştır. İki gruplu ön test- son test karşılaştırmalarında; verilerin normal dağılması durumunda parametric testlerden ?t Testi? ve ?Student t? testi, verilerin normal dağılmaması durumunda non-parametric testlerden ?Mann-Whitney U? (MWU) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyze the effect of ?Home-Based Education Program Based On Daily Lıfe Activities? on acquisition of scientific concepts of six year old children. The sampling of this study was composed of 44 children in experimental group, 45 children in control group and 89 children in total. In this experimental study, while the design of ?pre test- treatment- post-test? was applied to experimental group, design of ?pre test- post test? was applied to control group. Eight-week ?Home-Based Education Program Based On Daily Lıfe Activities? was applied to the experimental group and at the end of the treatment post tests were administered. Data were collected through ?Personal Information Form? and ?Scientific Concept Control List?. For the analysis of this study, ?Statistical Package of Social Sciences (SPSS) 12.0 for Windows? was used.As the validity- reliability tests of ?Scientific Concept Control List? the ?Factor Analysis? and ?Cronbach Alpha? coefficients were calculated. In data analysis, besides percentage and frequency distribution, the comparisons with two and three groups and between pre test and post test were conducted. For comparisons, pre test and post test scores in two groups; data had normal distribution, ?t testi? and ?Student t? test were used as parametric tests, otherwise ?Mann- Whitney U (MWU)? test was used as non- parametric test.