Grafik eğitiminde tarihi sembollerde stilizasyon ve günümüz ikonları ilişkisi 'kadın figürü örneği'
Grarik eğitiminde tarihi sembollerde stilizasyon ve günümüz ikonlari ilişkisi 'kadin figürü örneği'
- Tez No: 219668
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmada problem olarak ortaöğretim kurumlarında grafik eğitimi olan öğrencilerin stilizasyonun önemini kavrayamadıkları görülmektedir. Stilizasyon yoğun düşünce ve yorumlamanın sonucunda, çok yönlü bir yaklaşım gerektirmektedir. Değerinden bu güne kadar hiçbir şey kaybetmeyen tarihi sembollerden stilize örnekler arasında Anadolu'daki kadını simgeleyen bir yapı olan idoller çok başarılı stilizasyon örnekleridir. Tarihi sembollerdeki stilizasyonun öneminin grafik tasarım öğrencileri tarafından ne kadar tanındığının araştırılmasının gerekliliği düşünülmektedir.Araştırmanın evrenini, Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Grafik Eğitimi veren tüm okullar, örneklemini ise altı okul ve toplamda 298 öğrenci ve 10 öğretmen oluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket ve görüşme formu kullanılmıştır. Anket sonucunda çıkan bulgular her soru için ayrı ayrı frekans ve yüzdesi alınıp tablolaştırılarak yorumu yapılmıştır. Öğretmenler için hazırlanan soruların cevaplanması için yüz yüze görüşme tekniği uygulanmıştır. Görüşme formu ile elde edilen bulgular da de analiz edilerek yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda;Anket formundan toplanan bilgilere göre, kız meslek lisesi grafik bölümü ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerininTarihi geçmişi olan sembollerle günümüz grafik tasarımları arasındaki bağlantıyı kavrayamadıkları, almış oldukları eğitimin gereklerinin tam yerine getirmedikleri için özgüven sıkıntısı çektikleri, öğrencilerin grafik tasarımların kültürden kültüre farklılık gösterebileceğinin farkında olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.Öğrencilerin, kadının geçmişte birçok değişik şekilde yorumlandığını teoride bildiklerini ama görsel olarak hiçbir bilgilerinin olmadığı ve Hititlerde kadın sembolize eden idoller hakkında da görsel bilgilerinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Araştırmada problem olarak ortaöğretim kurumlarında grafik eğitimi olan öğrencilerin stilizasyonun önemini kavrayamadıkları görülmektedir. Stilizasyon yoğun düşünce ve yorumlamanın sonucunda, çok yönlü bir yaklaşım gerektirmektedir. Değerinden bu güne kadar hiçbir şey kaybetmeyen tarihi sembollerden stilize örnekler arasında Anadolu?daki kadını simgeleyen bir yapı olan idoller çok başarılı stilizasyon örnekleridir. Tarihi sembollerdeki stilizasyonun öneminin grafik tasarım öğrencileri tarafından ne kadar tanındığının araştırılmasının gerekliliği düşünülmektedir.Araştırmanın evrenini, Ankara?da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Grafik Eğitimi veren tüm okullar, örneklemini ise altı okul ve toplamda 298 öğrenci ve 10 öğretmen oluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket ve görüşme formu kullanılmıştır. Anket sonucunda çıkan bulgular her soru için ayrı ayrı frekans ve yüzdesi alınıp tablolaştırılarak yorumu yapılmıştır. Öğretmenler için hazırlanan soruların cevaplanması için yüz yüze görüşme tekniği uygulanmıştır. Görüşme formu ile elde edilen bulgular da de analiz edilerek yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda;Anket formundan toplanan bilgilere göre, kız meslek lisesi grafik bölümü ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerininTarihi geçmişi olan sembollerle günümüz grafik tasarımları arasındaki bağlantıyı kavrayamadıkları, almış oldukları eğitimin gereklerinin tam yerine getirmedikleri için özgüven sıkıntısı çektikleri, öğrencilerin grafik tasarımların kültürden kültüre farklılık gösterebileceğinin farkında olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.Öğrencilerin, kadının geçmişte birçok değişik şekilde yorumlandığını teoride bildiklerini ama görsel olarak hiçbir bilgilerinin olmadığı ve Hititlerde kadın sembolize eden idoller hakkında da görsel bilgilerinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.ÖZETGRAFİK EĞİTİMİNDE TARİHİ SEMBOLLERDE STİLİZASYON VE GÜNÜMÜZ İKONLARI İLİŞKİSİ ``KADIN FİGÜRÜ ÖRNEĞİ??CEYLAN, ŞahinYüksek Lisans, Uygulamalı Sanatlar Grafik Eğitimi Ana Bilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. Tansel TÜRKDOĞANTemmuz?2008Araştırmada problem olarak ortaöğretim kurumlarında grafik eğitimi olan öğrencilerin stilizasyonun önemini kavrayamadıkları görülmektedir. Stilizasyon yoğun düşünce ve yorumlamanın sonucunda, çok yönlü bir yaklaşım gerektirmektedir. Değerinden bu güne kadar hiçbir şey kaybetmeyen tarihi sembollerden stilize örnekler arasında Anadolu?daki kadını simgeleyen bir yapı olan idoller çok başarılı stilizasyon örnekleridir. Tarihi sembollerdeki stilizasyonun öneminin grafik tasarım öğrencileri tarafından ne kadar tanındığının araştırılmasının gerekliliği düşünülmektedir.Araştırmanın evrenini, Ankara?da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Grafik Eğitimi veren tüm okullar, örneklemini ise altı okul ve toplamda 298 öğrenci ve 10 öğretmen oluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket ve görüşme formu kullanılmıştır. Anket sonucunda çıkan bulgular her soru için ayrı ayrı frekans ve yüzdesi alınıp tablolaştırılarak yorumu yapılmıştır. Öğretmenler için hazırlanan soruların cevaplanması için yüz yüze görüşme tekniği uygulanmıştır. Görüşme formu ile elde edilen bulgular da de analiz edilerek yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda;Anket formundan toplanan bilgilere göre, kız meslek lisesi grafik bölümü ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerininTarihi geçmişi olan sembollerle günümüz grafik tasarımları arasındaki bağlantıyı kavrayamadıkları, almış oldukları eğitimin gereklerinin tam yerine getirmedikleri için özgüven sıkıntısı çektikleri, öğrencilerin grafik tasarımların kültürden kültüre farklılık gösterebileceğinin farkında olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.Öğrencilerin, kadının geçmişte birçok değişik şekilde yorumlandığını teoride bildiklerini ama görsel olarak hiçbir bilgilerinin olmadığı ve Hititlerde kadın sembolize eden idoller hakkında da görsel bilgilerinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.ABSTRACTSUMMARYTHE RELATIONSHIP BETWEEN STILIZATION IN HISTORICAL SYMBOLS AND PRESENT ICONS IN GRAPHIC EDUCATION `? MODEL OF WOMAN FIGURE??CEYLAN, ŞahinThesis Adviser: Prof. Tansel TÜRKDOĞANJuly, 2008In this research it seems as a problem that, primary school students who take graphical education cannot comprehend the importance of stilization. Stilization requires many aspects as a conclusion of dense thoughts and comments. Idols, which symbolizes Anatolian woman and which hasn?t lost any value till today are one of the successful examples of stilization. How much do the students know the importance of historical symbols stilization. This is needed to be researced.The universe of the research is, six schools totaly 298 students and 10 teachers who study at schools that give graphic education under Ministry of National Education in Ankara.As a data collecting means,a questionnaire prepared by researcher and meeting forms are used. The outcomes of the questionnaire are explained by using tables and taking percentages of each. Face to face technique has applied to take answers of the questions that were prepared for teachers. Also, outcomes which were obtained by the meeting forms had explained.At the end of the research;According to the information collected from questionnaire forms, it?s concluded that graphic department second and third class students of female high school, couldn?t understand the connection between historical symboles and today?s graphical designs. They suffer from lack of confidence because they couldn?t do what they have to do according to their education and also they don?t aware that graphical designs may change due to cultures.At the end it?s understood that students know in theory that woman has been explained from many aspects in the past but visually they don?t have any information and they hadn?t seen before.ABSTRACTSUMMARYTHE RELATIONSHIP BETWEEN STILIZATION IN HISTORICAL SYMBOLS AND PRESENT ICONS IN GRAPHIC EDUCATION `? MODEL OF WOMAN FIGURE??CEYLAN, ŞahinThesis Adviser: Prof. Tansel TÜRKDOĞANJuly, 2008In this research it seems as a problem that, primary school students who take graphical education cannot comprehend the importance of stilization. Stilization requires many aspects as a conclusion of dense thoughts and comments. Idols, which symbolizes Anatolian woman and which hasn?t lost any value till today are one of the successful examples of stilization. How much do the students know the importance of historical symbols stilization. This is needed to be researced.The universe of the research is, six schools totaly 298 students and 10 teachers who study at schools that give graphic education under Ministry of National Education in Ankara.As a data collecting means,a questionnaire prepared by researcher and meeting forms are used. The outcomes of the questionnaire are explained by using tables and taking percentages of each. Face to face technique has applied to take answers of the questions that were prepared for teachers. Also, outcomes which were obtained by the meeting forms had explained.At the end of the research;According to the information collected from questionnaire forms, it?s concluded that graphic department second and third class students of female high school, couldn?t understand the connection between historical symboles and today?s graphical designs. They suffer from lack of confidence because they couldn?t do what they have to do according to their education and also they don?t aware that graphical designs may change due to cultures.At the end it?s understood that students know in theory that woman has been explained from many aspects in the past but visually they don?t have any information and they hadn?t seen before.