İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin günlük hayat problemlerini çözme envanteri puanları ile matematik problemlerini çözme başarıları arasındaki ilişki
The relationship between the scores of the six-grade primary school students at problem solving inventory and their performance at mathatical problem solving
  1. Tez No: 219667
  2. Yazar: FAİKA CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE TERTEMİZ, YRD. DOÇ. DR. SEBAHAT YETİM KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki problem çözme becerileri ile günlük yaşamdaki problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Araştırma 2006-2007 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Ankara ili, Keçiören, Çankaya ve Yenimahalle ilçelerine bağlı 2 devlet ve 2 özel ilköğretim okulunda uygulanmıştır. Araştırma probleminde yer alan iki değişkene ilişkin olarak örneklemdeki katılımcılardan veri toplanarak; toplanan verilerin istatistiksel tekniklerle incelenmesi sonucunda değişkenler arasında bir bağıntı olup olmadığı belirlendiğinden, bağıntısal model bu araştırma için uygun görülmüştür. Bunun için, örneklemdeki öğrencilere matematik testi ve problem çözme envanteri uygulanarak daha sonra bu iki değişken arasında bir bağıntı olup olmadığı istatistiksel analizlerle sınanmıştır. Bu ölçme araçları 6. sınıfta öğrenim görmekte olan toplam 209 öğrenciye uygulanarak veriler elde edilmiştir.Araştırmanın problemi şu şekilde belirlenmiştir:Problem: İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin günlük hayat problemlerini çözme envanteri puanları ile matematik problemlerini çözme başarıları arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Veri analizinde t-testi kullanılarak başarının okul türüne göre karşılaştırması yapılmış ve öğrencilerin test puanları ile envanter puanları arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir.Analiz sonuçları hem matematik testinde hem de problem çözme envanterinde devlet okullarındaki öğrencilerin özel okullardaki öğrencilerden daha başarılı olduğunu ve problem çözme başarı testi ile problem çözme envanteri puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the relationship between the mathematical problem-solving ability at school and problem-solving skills in the daily lives of six-grade primary school students.The study was carried out in four different schools in three different districts of Ankara: Keçiören, Çankaya and Yenimahalle. Two of the schools were state-owned while the other two were private schools.In this study, a correlational model was considered appropriate since the research questions required collecting data from the sample group as to whether there was a statistically significant relationship between the two variables. To this end, the students were given a mathematics test and a problem-solving inventory, and then a statistical analysis was run to see whether a significant relationship existed between the two. These research tools were administered to 209 primary school second stage students.The problem of the study is defined as:Problem: is there a meaningful relationship between the scores of the six-grade primary school students at problem solving inventory and their performance at mathatical problem solving ?The data collected through the inventory and the test were analyzed using the SPSS statistical package program. A T-test was run to see whether the achievement level differed among the schools mentioned before and whether there was a significant relationship between the mathematics test scores and the results of the problem-solving inventory.The results of the statistical analysis have indicated that state-owned schools were better both in math scores and problem-solving skills in real life. The results also point out to the fact that there is a highly significant correlation between mathematics test scores and the problem-solving inventory.