Resmi ve özel ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin okul yöneticilerine güvenme düzeylerinin karşılaştırılması (Ankara ili örneği)
Comparison the level of teachers confidence in school administration in the state and private primary schools (Ankara case)
- Tez No: 219681
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, resmi ve özel ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin okul yöneticilerine güvenme düzeylerini öğretmen görüşlerine göre, karşılaştırmaktır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Polat (2007) tarafından geliştirilen ? Öğretmenlerin Yöneticilerine Güven Ölçeği? kullanılmıştır. Bu ölçek, Ankara ili Altındağ, Çankaya, Mamak ve Yenimahalle merkez ilçelerinde resmi ve özel ilköğretim okullarında görev yapan 750 öğretmene uygulanmıştır. Araştırmada var olan bir durumu belirlemek amacıyla tarama modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the trusting level of the teachers carrying out their duties in state and private primary schools according to teacher?s opinion.The ?Trust Scale of the Teachers to their Administration? developed by Polat (2007) was used as a data collection means. Questionarrie has been appied to 750 teachers working in the state and private primary schools in Altındağ, Çankaya, Mamak and Yenimahalle Central Districts of Ankara Province. The scanner model has been used to determine the situation existing in this research.