Beden eğitimi öğretmenlerinin okul içi ve okul dışı yaşantılarının incelenmesi
The life evaluation of physcal education teachers in and out of school
- Tez No: 219689
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada beden eğitimi öğretmenlerinin eğitim bütünlüğü içindeki yeri ve öneminin yanı sıra okul içi ve okul dışı yaşantılarının değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur.Bu nedenle Erzurum il ve ilçelerinde orta dereceli ve ilköğretim okullarında görev yapan Beden eğitimi öğretmenlerinden ulaşılabildikleri (100 kişi) örnekleme alınarak, araştırma yapılmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin okul içi yaşantılarının yanı sıra okul dışı yaşantılarının nasıl olması gerektiği üzerinde ayrı ayrı durulmuştur. Sağlıklı bilgiler elde etmek için beden eğitimi öğretmenlerine anket uygulanmıştır. Bu anketten çıkan sorular itibariyle görülmüştür ki, beden eğitimi öğretmenleri üzerine düşen ve yapmaları gerektiği görevlerini tam anlamıyla yerine getirmemektedir.Ancak bunu tamamen beden eğitimi öğretmenlerinin üzerine yüklemek de hatadır.Bu nedenle araştırmada meydana gelen olumsuzlukların giderilmesine yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, besides the importance and position of physical training teachers in the unity of education, it is aimed to evalvate their life inside and outside lesson. So.This Questionnaire was applied to a hundred physical training teachers who work in the schools in the center of districts and cities of Erzurum. It is aimed to show one by one how the life of physical training teacher should be outside besides their lives in the classes. To get healthy information, this Questionnaire was applied to the physical training teacher ten times. It seens that the physical training teachers don't do what they are supposed to do.Neverthless, it will be unfair to impose all of these indefenciencies on to the physical training all of these indefenciencies on to the physical training teachers. So, some advice has been given about how to remove the negativenesses faced in this search.