Türkiye'de seramik eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarına öğrenci seçmede uygulanan sınavların yeterliliği
The proficiency of special ability tests for the üniversities choosing students for ceramic education
  1. Tez No: 219690
  2. Yazar: NESİME EMEL ORTAÇ ARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada; Türkiye' de seramik eğitimi veren Üniversitelerin Seramik bölümlerine öğrenci seçmede uygulanan özel yetenek sınavlarının yeterliliğinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için; 2007?2008 yılları arasında öğretim üyeliğini sürdürmekte olan 10 öğretim üyesinin görüşleri alınmıştır.Araştırmanın evreni Türkiye'de seramik eğitimi veren 5 adet üniversitenin Seramik bölümleri bölüm başkanları ve önerdikleri görev yapan öğretim elemanlarından oluşturmuştur. Çalışmanın örnekleminin belirlenmesi aşamasında, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversiteleri olmak üzere beş yüksek öğrenim kurumunda ki 10 öğretim üyesi seçilmiştir. Veriler öğretim üyeleri için hazırlanan görüşme formları ve literatür taranması aracılığı ile toplanmıştır.Görüşme formlarında, katılımcılara 10 soru sorulmuştur.Verilerin çözümlenmesinde görüşme formları değerlendirilerek yorumlanmış raporlaştırılmıştır. Elde edilen verilerin soru bazında analizi yapılmış, sorular ayrı ayrı değerlendirilmiştir.Yapılan çalışmaların ışığında öğrenci seçme sürecinin eğitim sürecinin kalitesini etkilediği, uygulamadaki sınavların sınırlılıkları olduğu, sınırlılığın büyük oranda imkânsızlıklar sonucu uygulama zorunluluğundan doğduğu görülmüştür. Sınavlarda öğretim üyelerinin kişisel tercih ve görüşlerinin ön planda tutulduğu, gerek program oluşturmada gerekse sınav sürecinin hazırlanmasında eğitim bilimleri bilgisine yüzeysel başvurulduğu ama bu bilgilerin sanat eğitimi açısından önemli olduğu bilgisinin kabul edilir olduğu tespit edilmiştir. Uygulamadaki sınavlarda sınav hazırlık sürecinde belirli kriterler belirlendiği ve önemsendiği ama bu kriterlerin sanat eğitimi almak için hazır bulunuşluğu ölçmek açısından bir çerçeveye oturtulmadığı tespit edilmiştir. Görüşme formlarına göre özel yetenek sınavlarında öğrenci adayı bakabilme, görebilme, gördüğünü yansıtabilme ve hayal edebilme yetilerinin belirli bir format dâhilinde sınanmakta olduğu ortaya çıkmaktadır. Katılımcıların sınavın geliştirilmesinin gerekliliği inancında olmalarına karşın fiziki ve maddi yetersizlikler nedeniyle düşlenen değişikliklerin yürürlüğe konamayacağı umutsuzluklarını taşıdıkları ve düşlenen, seçme sınavının var olan eğitim politikasıyla örtüşmeme problemi nedeniyle planlamanın çıkmaza sürüklediğini belirtilmiştir.Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular ışığında sınav yönteminin çeşitlendirilmesi, sistemli ve programlı bir hale dönüştürülmesinin gerekliliği görülmüştür. Sınav kriterlerini hazırlayan ve sınav süreçlerini değerlendirenlerin öznel tutumlardan uzaklaşması gerektiği ve sınavlara başvuran öğrenci adayı profilinin çok daha önceki eğitim dönemlerinde sanat eğitimi ile tanışmış ve sanat eğitimi bilincini almış olmaları gerekliliği ortaya konmaktadır. Özel yetenek sınavlarını hazırlama ve değerlendirme sürecinde eğitim formasyonuna sahip sanat eğitimcilerinin olması, öğrenmenin bilimsel bir süreç olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Yapılan özel yetenek sınavları genel olarak yaratıcı, sosyal farkındalık düzeyi yüksek, sözel ve sayısal yetilere belirli düzeyde sahip sanatı seven ve sanatla ilgilenen bireyi seçmeyi amaçlamaktadır. Ve amaca uygun öğrencileri seçmeyi sağlayacak sınav içeriklerinin ve yöntemlerinin hazırlanması ile eğitimin kalitesinin ve yönünün değişeceği inancı yaygındır. Bu sayede öğrenci adayının tercihini bilinçli ortamlarda yapabileceği önerileri sunulmuştur.Uygulanacak seçme sınavlarında yaratıcılığı ve özgünlüğü ön planda sınamanın, öğretilebilinir olduğu var sayılan çizim yeteneğinin sınanmasının yersiz olması gibi fikirler sunulmuştur. Var olan uygulama dışında öneriler gündeme getirilmiştir. Bu araştırmanın seramik eğitimi veren üniversitelerin seramik bölümlerine, özel yetenek sınavları hazırlığı ve program oluşturma süreçlerinde farklı bir bakış açısı göstereceği düşünülmektedir.Ankara, Haziran 2008Nesime Emel ORTAÇ ARISUMMARY
Özet (Çeviri)
The proficiency of special ability tests for the universities choosing students for ceramic educationIn this research, the profiency of special ability tests for those universities which support ceramic education in Arts was investigated. For this reason, 8 faculty members were questioned on the subject during 2007?2008.Involved faculty is from 5 different universities which have ceramic education in their Art departments. 8 faculty members were selected from Gazi, Hacettepe, Dokuz Eylül, Marmara and Mimar Sinan Üniversities. Data was collected from the transcripts of questionaire forms with faculty members and literature search.Eigth questions were asked to each faculty member.The final report was formed after analyzing the transcripts of meeting forms. Data taken was compared among the responces for the same question and this comparison was repeated for all questions.In light of this work it has been seen that the process of choosing the student effects the quality of the education process; there has been limitations for the tests under progress and limitations were mostly due to the limited sources for the madatory nature of applied tests. İt has been verified that the personal choice and vision of faculty members primarily effects the results on the tests. İn the process of test preperation and also in the making of the curriculum referral to education sciences is superficial although it is accepted to be essential for the art education. Specific criteria were set in advance and sought for the tests under progress however these criteria themselves were questioned if it served the reason for the art education. It has been understood from the questionaires that the canditates were tested for their ability to look and see, ability to reflect what he/she sees and his/her creativity in a determined form. Faculty members beleive the necessity of improving the test methods however they mentioned their hesitation on the current education policy while upgrading the test techniques with limited physical and economical support.As a results of this reseach it has been seen that it is necessary to diversify the testing methods and convert it to a state with a well defined systemic program. It has been revealed that there is a necessity for those faculty who prepare and evaluate the testing process to be more objective and also there is a necessity for those students who are applying to have introduced to art education much earlier and to be more concious towards arts. It should not be forgotten that learning is a scientific process and therefore it is mandatory that art educators should be in the process of test preperation and evaluation. Special ability tests aims to select for those who are socially concious, verbally and analitically capable and for those who love arts and show interest. It is a common beleif that the quality of education and its direction will change with the preperation of the method and the content of the tests, which aim to choose the students for the reason. Therefore some proposals were made where the student candidates conciously can make their choice.Ideas including the testing primarily creativity and originality, testing unnecessary presummably learnible ability of drawing are presented. Proposals other than the current one were made. It has been thought that this reaserch will show a different approach for the art departments of universities which serves ceramic education and select their students through special ability tests.SUMMARYThe proficiency of special ability tests for the universities choosing students for ceramic educationIn this research, the profiency of special ability tests for those universities which support ceramic education in Arts was investigated. For this reason, 8 faculty members were questioned on the subject during 2007?2008.Involved faculty is from 5 different universities which have ceramic education in their Art departments. 8 faculty members were selected from Gazi, Hacettepe, Dokuz Eylül, Marmara and Mimar Sinan Üniversities. Data was collected from the transcripts of questionaire forms with faculty members and literature search.Eigth questions were asked to each faculty member.The final report was formed after analyzing the transcripts of meeting forms. Data taken was compared among the responces for the same question and this comparison was repeated for all questions.In light of this work it has been seen that the process of choosing the student effects the quality of the education process; there has been limitations for the tests under progress and limitations were mostly due to the limited sources for the madatory nature of applied tests. İt has been verified that the personal choice and vision of faculty members primarily effects the results on the tests. İn the process of test preperation and also in the making of the curriculum referral to education sciences is superficial although it is accepted to be essential for the art education. Specific criteria were set in advance and sought for the tests under progress however these criteria themselves were questioned if it served the reason for the art education. It has been understood from the questionaires that the canditates were tested for their ability to look and see, ability to reflect what he/she sees and his/her creativity in a determined form. Faculty members beleive the necessity of improving the test methods however they mentioned their hesitation on the current education policy while upgrading the test techniques with limited physical and economical support.As a results of this reseach it has been seen that it is necessary to diversify the testing methods and convert it to a state with a well defined systemic program. It has been revealed that there is a necessity for those faculty who prepare and evaluate the testing process to be more objective and also there is a necessity for those students who are applying to have introduced to art education much earlier and to be more concious towards arts. It should not be forgotten that learning is a scientific process and therefore it is mandatory that art educators should be in the process of test preperation and evaluation. Special ability tests aims to select for those who are socially concious, verbally and analitically capable and for those who love arts and show interest. It is a common beleif that the quality of education and its direction will change with the preperation of the method and the content of the tests, which aim to choose the students for the reason. Therefore some proposals were made where the student candidates conciously can make their choice.Ideas including the testing primarily creativity and originality, testing unnecessary presummably learnible ability of drawing are presented. Proposals other than the current one were made. It has been thought that this reaserch will show a different approach for the art departments of universities which serves ceramic education and select their students through special ability tests.