Türk sinemasındaki tiyatro kökeli oyuncu ve yönetmenler ve sinemamıza etkileri
Turkish actor and directors orginated from theatre and their effected on Turkish cinema
  1. Tez No: 219775
  2. Yazar: SÜLEYMAN METİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. ASIYE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türk sineması başlangıç yıllarından itibaren konulu film çalışmalarında tiyatro sanatından ve tiyatro kökenli oyuncu ve yönetmenlerden yararlanmıştır. Sinemamız bu yıllarda henüz kendi özgün dilini oluşturmamış, biçim ve içerik bakımından tiyatro sanatının çok etkisinde kalmıştır. Özellikle on yedi yıl boyunca sinemamızda tek yönetmen olarak çalışan Muhsin Ertuğrul, konu ve oyuncu seçiminden, biçimsel olarak işlenişine kadar zayıf bir sinema diliyle teatral havada filmler çevirmiş ve sinemamızı bu anlamda olumsuz yönde etkilemiştir. Muhsin Ertuğrul'un ardından sinemaya yönetmen olarak geçen bazı tiyatro kökenli oyuncular ve tiyatro dışından yönetmenler, biçim ve içerik bakımından teatral etkiden uzak çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. 1950'lerden itibaren Türk sineması kendine özgü yapısını oluşturmaya başlamış, sayıları oldukça azalan tiyatro kökenli yönetmenlerden bazıları da bu özgün yapıya uygun filmler çevirmişlerdir. Filmler incelendiğinde, kurgudan resimsel düzenlemelere, açı ve objektif seçimlerinden, müzik ve ışığın kullanımına dek içerikle uyum gösteren bir anlayışın yerleştiği görülmektedir. Öte yandan uzun yıllar filmlerde başroller dahil bütün rollerde oynayan tiyatro kökenli oyuncular zamanla yerlerini tiyatro dışından gelen yeni oyunculara bırakarak geri planda karakter rollerine geçmişlerdir. Bunun yanı sıra sinemamızda bir yan kol olarak gelişen seslendirme (dublaj) alanında yoğun bir şekilde çalışan tiyatrocular uzun yıllar pek çok oyuncuyu seslendirmiş ve konuşma biçiminde teatral etkiyi sürdürmüşlerdir. Anahtar kelimeler : Türk sineması, Türk tiyatrosu, yönetmenlik, oyunculuk, seslendirme.
Özet (Çeviri)
Türkish cinema has utilized theater art and performers and directors originated from theater in feature movies since the beginning years. Our cinema did not create its own authentic language yet in these years and has been influenced very much from the theater art in terms of form and content. Particularly Muhsin Ertuğrul, who worked as the only director in our cinema for seventeen years, has shot theatrical atmosphere movies with a weak cinema language from the selection of subject and performers to the formal operation and has influenced our cinema negatively in this regards. Some theater originated performers and directors out of theater passing to cinema as directors after Muhsin Ertuğrul have realized works far from theatrical influence in terms of form and content. Starting from 1950?s, Turkish cinema has started to create its own authentic cinema language and some of the theater originated directors, whose amount decreased, have shot movies sutiable to this authentic cinema language. When the movies are reviewed, it is observed that an insight displaying a harmony with the content from the assembly to picture editing, from angle and objective selections to the usage of the music and light is settled. On the other hand, the theater originated performers who have performed in leading roles in movies for long years have gone into character roles in background by leaving their places to new performers coming from out of the theater. It is also observed that there is a smaller and moderate interpretation in performing by considering the technical structure of the cinema. Besides this, the theater performers who work rigorously in dubbing field which has developed as a branch in our cinema have dubbed many performers for long years and have continued the theatrical influence in way of speaking. Key words : Turkish cinema, Turkish theatre, directing, acting, dubbing.