Evlilik yoluyla Afyon-Emirdağ'dan Belçika'ya gerçekleşen göçler ve yaşanan süreçler
Migration from Afyon-Emirdağ to Belgium through marriage and encountered processes
  1. Tez No: 315001
  2. Yazar: GÜLHAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT GELEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Türkiye'den Batı Avrupa'ya göç süreci; işçi göçleri, aile birleşimleri ve evlilik göçleri olmak üzere üç aşamalı olarak gerçekleşmiştir. Göç sürecinin üçüncü aşamasında yer alan ve özellikle 1985'ten sonra giderek yaygınlaşan evlilik göçleri, günümüzde de Türkiye'den Avrupa'ya gerçekleşen göçlerin başlıca biçimini oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında evlilik yoluyla Afyon Emirdağ ilçesinden Belçika'ya gerçekleşen göçler ve yaşanan süreçler araştırılmıştır. Emirdağ ilçesi, evlilik göçlerinin günümüzde de önemli oranda devam ettiği bir yer olması sebebiyle araştırma sahası olarak belirlenmiştir.Kuramsal ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşan bu çalışmanın kuramsal bölümünde Türkiye'den Batı Avrupa'ya göç süreci; göç ve kültürel süreçlere ilişkin kavramlar, uluslararası göçe yönelik yaklaşımlar ve ilişkiler ağı (network) teorisi bağlamında açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın alan araştırması bölümünde ise; Emirdağ ilçesinden Belçika'ya evlilik yoluyla gerçekleşen göçlerin nedenleri, göç edenlerin sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamdaki durumları ve yaşanılan sorunlar incelenmiştir. Ayrıca Belçika'dan Türkiye'ye dönüş yapanların temel tercih nedenleri ile geri dönüşte karşılaştıkları sorunlar; Belçika'da kalmayı tercih edenlerin ise bu tercihinde etkili olan faktörler gözlem, yarı yapılandırılmış görüşme ve odak grup görüşmelerinden elde edilen bilgiler çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmıştır.Bu araştırmadan elde edilen başlıca sonuçlar şunlardır: Emirdağ'dan Belçika'ya evlilik göçlerinin gerçekleşmesinde, Türkiye'nin sosyo-ekonomik koşullarının ve göçmenlerin anavatanları ile oluşturdukları ilişkiler ağının önemli bir etkisi bulunmaktadır. Türkiye'den yapılan evlilikler, Türk dili ve kültürünün gelecek nesillere aktarılması ve anavatan ile ilişkilerin sürdürülmesi açısından bir köprü vazifesi görmektedir. Bununla birlikte Emirdağ'dan Belçika'ya evlilik yoluyla gerçekleşen göçlerde kültür farkı, dil ve uyum sorunu, ailevi ve maddi sorunlar gibi birtakım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Belçika'da yaşayan Emirdağlıların Türkiye'ye geri dönüş yapmalarında maddi sorunlar, boşanma ve emekli olma gibi faktörler etkili olurken; Belçika'da kalmayı tercih etmelerinde ise ekonomik sebepler, aile ve sosyal çevre bağları ile sosyal haklar önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The migration process from Turkey to Europe happened in three phases; worker migrations, family reunification and marriage migrations. Marriage migrations, which take place in the third phase, have become widespread especially after 1985 and still generate the major type of migrations that happen from Turkey to Europe. In this study, research has been carried out on migrations from the Emirdağ district of Afyon province to Belgium through marriage and related processes. Emirdağ district was chosen as a research area because marriage migrations from there are continuing to a considerable degree today as well.The study consists of a theoretical and a practical part. In the theoretical part we have tried to explain the migration process from Turkey to Western Europe in the context of concepts related to migration and cultural processes, approaches for international migration and network theory. In the field study part of the research, the reasons migration took place from the district of Emirdağ to Belgium, the conditions of the migrants? social, cultural and economic life and encountered problems were examined. Furthermore, we have tried to present the main preference reasons of persons who came back to Turkey and the problems they encountered when they came back as well as the factors that have an influence on the preferences of persons who chose to stay in Belgium, based on information acquired through observations, interviews and focus group interviews.The major results from this study are the following: In the realization of marriage migrations from Emirdağ to Belgium, the socio-economic conditions in Turkey and the network that migrants create with their homelands are effective. Marriages carried out with partners from Turkey serve as a bridge for transferring the Turkish language and culture to future generations and for continuing the relationships with the homeland. On the other hand, migrations taking place from Emirdağ to Belgium through marriage are also accompanied by problems connected with culture gaps, language and adaptation as well as family and economic problems. While economic problems, divorce and retirement have an influence on people who have lived in Belgium and then come back to Turkey, they choose to stay in Belgium because of economic reasons, family and social connections and social rights.