Öğretmenlik uygulamasında uygulama okulu koordinatörleri ve uygulama öğretmenlerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirme düzeyleri (Kırıkkale ili örneği)
The levels of coordinators and practicum teachers' fulfilment of their duties and responsibilities in practicum studies (the case of Kırıkkale province)
- Tez No: 219845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada, Öğretmenlik Uygulaması dersinin, hizmet öncesi öğretmen eğitimindeki önemi göz önüne alınarak, Eğitim Fakültelerinin dördüncü sınıfı ikinci yarıyılında okutulmakta olan Öğretmenlik Uygulaması dersi kapsamında görevlendirilen Uygulama Okulu Koordinatörleri ve Uygulama Öğretmenlerinin ders kapsamındaki görev ve sorumluluklarını yerine getirme düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla öğretmen adaylarının görüşlerinin cinsiyete ve öğrenim görmekte oldukları programa göre farklılık gösterip göstermediği, uygulama öğretmenlerinin görüşlerinin cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediği ve araştırmaya katılan uygulama okulu koordinatörleri, uygulama öğretmenleri ve öğretmen adaylarının görüşleri arasında anlamlı farklılık bulunup bulunmadığı sorularına yanıt aranmıştır.Karşılaştırma türü ilişkisel tarama modeli kullanılan bu araştırmada araştırmacının geliştirdiği 30 maddeden oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır. Veri toplama aracı beşli Likert tipinde hazırlanmıştır.Araştırmanın evrenini Kırıkkale ili merkezindeki Öğretmenlik Uygulaması dersi kapsamında Uygulama Okulu olarak seçilmiş ilk ve orta dereceli okullarda görev yapan ve bu ders kapsamında uygulama okulu koordinatörü olarak görevlendirilmiş 22 okul yöneticisi, uygulama öğretmeni olarak görevlendirilmiş 78 öğretmen ve ayrıca Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği programları 4. sınıfında öğrenim görmekte ve Öğretmenlik Uygulaması dersini almış olan 281 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşıldığından örneklem alınmamıştır.Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Farklılıkların test edilmesinde anlamlılık düzeyi ?=.05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir.Araştırmada elde edilen sonuçlardan bazıları şu şekildedir;1- Öğretmen adayları, uygulama okulu koordinatörlerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirme düzeylerine yönelik 1 maddeye, uygulama öğretmenlerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirme düzeylerine yönelik, 10 maddeye olumsuz görüş belirtmişlerdir.2- Öğretmen adaylarının cinsiyetlerine göre, uygulama okulu koordinatörlerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirme düzeyleri hakkındaki görüşleri arasında 3 maddede, uygulama öğretmenlerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirme düzeyleri hakkındaki görüşleri arasında ise 6 maddede anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir.3- Öğretmen adaylarının öğrenim görmekte oldukları programa göre uygulama okulu koordinatörlerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirme düzeyleri hakkındaki görüşleri arasında 7 maddede, uygulama öğretmenlerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirme düzeyleri hakkındaki görüşleri arasında ise 18 maddede anlamlı farklılık bulunduğu tespit edilmiştir.4- Uygulama öğretmenlerinin cinsiyetlerine göre, uygulama okulu koordinatörlerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirme düzeyleri hakkındaki görüşleri arasında 4 maddede, kendilerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirme düzeyleri hakkındaki görüşleri arasında ise 11 maddede anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir.5- Uygulama öğretmenlerinin, uygulama okulu koordinatörlerinin ve kendilerinin, görev ve sorumluluklarını yeterince yerine getirdikleri düşüncesinde oldukları tespit edilmiştir.6- Uygulama okulu koordinatörlerinin, uygulama öğretmenlerinin ve kendilerinin, görev ve sorumluluklarını yeterince yerine getirdikleri düşüncesinde oldukları tespit edilmiştir.7- Uygulama öğretmenleri, uygulama okulu koordinatörleri ve öğretmen adaylarının görev ve sorumlulukların yerine getirilmesine ilişkin görüşleri arasında tüm maddelerde anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of the Teaching Practice Courses in pre service education has always been kept in mind and the aim of this study is to determine the achievement level of Practice School Teachers and Coordinators, who are charged with Teaching Practice Courses which are taught in the second term of fourth classes of Education Faculties, in performing their duties and responsibilities. To this aim, we tried to determine whether the views of the candidate teachers changed in accordance to their gender and to the education program they were attending and whether the views of the practice teachers changed in accordance to their gender and whether there was a meaningful difference among the views of the practice school coordinators, practice teachers and candidate teachers.A data collection tool with 30 items was prepared and applied by the researcher and comparative relational models were used for analyzing the data.The research population consisted of 22 headmasters who were working in the primary and secondary schools which were selected as Application Schools for Teaching Practice lesson in Kırıkkale city center and who were charged with performing the coordination of the application school for this course and 78 teachers who were assigned as practice teachers and 281 candidate teachers who attended Teacher Practice course at the 4th class of Division of Elementary Teaching, Division of Science Teaching, Division of Physical Education and Sports in Educational Faculty of Kırıkkale University. As all the research population was available for the research, a sample group was not organized.To analyze the data collected in connection with the aim of the study, some statistical techniques such as frequency, percentage, mean, t test, one way Anova were used. In testing the significance of differences, significance level was accepted as ?=.05. the data was analyzed through SPSS program. .The findings of the studs are as follows:1- The candidate teachers gave negative response to 1 item related to the level of practise school coordinators? fulfilling their responsibilities and 10 items related to the level of practice teachers? fulfilling their responsibilities.2- There were meaningful differences according to the gender difference in 3 items related to the candidate teachers? views on the level of practise school coordinators? fulfilling their responsibilities and 6 items related to the candidate teachers? views on the level of practice teachers? fulfilling their responsibilities.3- There were meaningful differences according to the program the candidate teachers were attending in 7 items related to the candidate teachers? views on the level of practise school coordinators? fulfilling their responsibilities and 18 items related to the candidate teachers? views on the level of practice teachers? fulfilling their responsibilities.4- There were meaningful differences according to the gender difference in 4 items related to the practice teachers? views on the level of practise school coordinators? fulfilling their responsibilities and 11 items related to the practice teachers? views on the level of fulfilling their own responsibilities.5- It was determined that practice teachers had a point of view that practises school coordinators and also they fulfilled their responsibilities sufficiently.6- It was determined that practise school coordinators had a point of view that practice teachers and also they fulfilled their responsibilities sufficiently7- It was also determined that there were meaningful differences in all the items among the views of the practise school coordinators, the practice teachers and the candidate teachers.