Türk Hukukunda kolluk yetkisinin kullanılması ve sınırları
Using and limitation of cuff warrant in Turkish Law
- Tez No: 219860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
?Türk Hukukunda Kolluk Yetkisinin Kullanılması ve Sınırları? isimli bu çalışmadadevletin en birincil ve ilkel görevi olan güvenliğin sağlanması amacıyla yürütülen kollukyetkisi konusu ele alınmıştır. Bu bağlamda tezimizin amacı, ülke içerisinde güvenliğinsağlanması amacıyla yürütülen kolluk yetkisini ve kolluk usullerini mevzuat hükümleri vedoktrindeki görüşler bağlamında ele almaktır.Çalışmamızın kapsamı şu şekilde teşekkül etmiştir: Öncelikle, kolluğun amacıolarak kamu düzeni kavramı, kolluk türleri, kolluk usulleri ve yetkileri üzerindedurulmuştur. Daha sonra kolluk örgütünün kısa tarihçesi üzerinde durularak, geçmiştengünümüze kolluk örgütünün gelişimini aktarılmıştır. Son olarak, kolluk makamları,amirleri ve personeli belirtildikten sonra kolluk yetkisinin anayasal ve yasal sınırlarıüzerinde durulmuştur.Türk Hukukunda kolluk yetkisinin kullanılması ve sınırları konusu; son günlerdebaşta Anayasamızda yapılan değişiklikler olmak üzere, 14.06.2007 tarihi itibariyleyürürlüğe giren 5681 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununda DeğişiklikYapılmasına Dair Kanun, 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu, 5271 sayılı CezaMuhakemesi Kanunu ve 5236 sayılı Kabahatler Kanunu ile mevzuatta yapılandeğişikliklere göre ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examines the place of Turkish Police Organizations in Turkish Law, itshistorical development and it compares the police force of foreign cuff organizations andTurkish Police Organizations.Firstly, it looks at concept of public order and its elements in order to show whypolice organizations are needed. Following the examination of police forces and theirpowers generally, the powers and historical development of Turkish Police Force, its placewithin the Turkish administrative structure. This respect, it examines the duties and kind ofpolice forces in Turkish Law and the limits of their powers in Turkish Law and thesituations in which these powers are enhanced like public emergency situations.Police powers of Turkish Cuff; has been restructured by recent amendments inTurkish Constitution, and by coming into the force of New Turkish Penal Code (Law No:5237), New Criminal Procedure Code (Law No: 5271) and Law of Misdemeanors (LawNo: 5236). The study covers these new developments.