Kubaşık okuma yazma dinleme ve konuşma tekniğinin ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve İngilizce dersine ilişkin tutumlarına etkisi
The effect of cooperative reading writing listening and speaking technique on elelmentary school fourth grade students' academic achievement and attitudes towards English course
  1. Tez No: 219890
  2. Yazar: GÜNAY GÜREŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUKEN AKAR VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu deneysel araştırmada, kubaşık okuma yazma dinleme ve konuşma tekniğinin ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin İngilizce dersinin ?My weekly Schedule?, ?Timetables?, ? Birthdays?, ?Food and Drinks?, ?Seasons?, ünitelerine ilişkin akademik başarıları ve İngilizce dersine ilişkin tutumlarına etkisi sınanmıştır.Araştırma 2007-2008 eğitim yılının bahar yarı yılında Aydın il merkezinde bulunan resmi bir ilköğretim okulunda yapılmıştır. Araştırma iki deney iki kontrol grubunda bulunan toplam 129 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. On hafta süren araştırmada, dersler deney gruplarında kubaşık okuma yazma dinleme ve konuşma tekniği ile kontrol gruplarında ise ilköğretim dördüncü sınıf İngilizce programında yer alan etkinliklere göre işlenmiştir. Ölçme aracı olarak deney ve kontrol gruplarına ?İngilizce Dilbilgisi Başarı Testi?, ?Okuduğunu Anlama Testi?, ?Dinlediğini Anlama Testi? ve ?İngilizce Dersine İlişkin Tutum Ölçeği? öntest-sontest olarak uygulanmıştır. Ayrıca araştırmanın başında öğrenciler hakkında bilgi edinmek amacıyla ?Kişisel Bilgiler Formu? kullanılmıştır.Araştırmada veri toplama araçlarından elde edilen verilerin çözümleri SPSS (11.5) paket programından yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Grupların akademik başarı testlerinin puanları ve tutum puanları arasında farklılaşma olup olmadığını belirlemek için kovaryans analizi, farklılaşmanın yönünü belirlemek için Bonferroni ikili karşılaştırmalar testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the effect of cooperative reading writing listening and speaking technique on elementary forth grade students? academic achievement and their attitudes towards English course were investigated.The study was conducted at a public elementary school in the center of Aydın in 2007-2008 academic years. The participants of the study were 129 students that were divided in two experimental and two control groups. In the study which was lasted 10 weeks, cooperative reading writing listening and speaking technique was used in experimental groups and activities in the forth grade English Curriculum were used in the control groups. The measurement instruments which were ?Grammar Test?, ?Reading Comprehension Test?, ?Listening Comprehension Test? and ?Attitude Scale Toward English Course? were given as a pre-test and post-test. In the beginning of the research, ?Personal Information Form? was given to find out the characteristics of the experimental and control groups.In the study, the data obtained by ?Grammar Test?, ?Reading Comprehension Test?, ?Listening Comprehension Test? and ?Attitude Scale Toward English Course? were operated by statistics computer program SPSS 11.5. Covariance analysis is used to find out if there was a meaningful difference.