Çoklu Zekâ Kuramı destekli kubaşık öğrenme yönteminin Türkçe dersine ilişkin tutum ve okuduğunu anlamaya yönelik akademik başarı üzerindeki etkisi
The effects of cooperative learning method supported by multiple intelligences theory on reading comprehension academic achievement and attitudes toward Turkish language course
  1. Tez No: 220591
  2. Yazar: BİLGE KUŞDEMİR KAYIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN İFLAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu deneysel çalışmada, çoklu zekâ kuramı destekli kubaşık öğrenme yönteminin ilköğretim beşinci sınıf Türkçe dersinde, öğrencilerin okuduğunu anlamaya yönelik akademik başarıları ve derse ilişkin tutumları üzerinde etkisi olup olmadığı araştırılmıştır.Çoklu zekâ kuramı destekli kubaşık öğrenme yöntemi, araştırmanın bağımsız değişkenini oluştururken, okuduğunu anlama başarısı ve Türkçe dersine ilişkin tutum ise bağımlı değişkenlerini oluşturmaktadır. Araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu deneme modelinde tasarlanmıştır. Uygulama, 2005-2006 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında, Adana İli Seyhan ilçesinde yer alan orta sosyo-ekonomik düzeydeki bir devlet ilköğretim okulunun üç dersliğinde okuyan toplam 115 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir.Araştırmada, bir deney ve iki kontrol grubu kullanılmıştır. Uygulama, 12 hafta sürmüştür. Dersler, deney grubunda çoklu zekâ kuramı destekli kubaşık öğrenme yöntemine, kontrol gruplarında ise 2005?2006 Türkçe Dersi Öğretim Programı'na göre hazırlanan ders planları doğrultusunda işlenmiştir. Dersler, deney ve birinci kontrol grubunda araştırmacı tarafından yürütülürken, ikinci kontrol grubunda sınıf öğretmenleri tarafından yürütülmüştür. Çalışmada, ÇZK destekli kubaşık öğrenme yönteminin öğretim sürecindeki etkisinin ortaya konulabilmesi için nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ?Okuduğunu Anlama Başarı Testi? deney ve kontrol gruplarına öntest-sontest olarak, ?Türkçe Dersi Tutum Ölçeği? işlem öncesinde ve işlem sonrasında uygulanmıştır. Ayrıca ?Teele Çoklu Zekâ Envanteri? araştırmanın başında öğrencilerin zekâ alanlarını belirlemek, ?kişisel bilgiler formu? çalışma gruplarında yer alan öğrencilerin kişisel bilgilerini almak üzere kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında deney grubunda yer alan öğrencilerin sürece ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu ile ?Grup Çalışmalarını Değerlendirme Formu? kullanılmıştır.Araştırmada başarı testi ve tutum ölçeğinden elde edilen veriler üzerinde, istatistiksel teknik olarak kovaryans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the study was to find out whether there are significant differences in terms of reading comprehension achievement and the attitudes towards the Turkish Language Course between the experimental group in which the cooperative learning method supported by multiple intelligences theory (MIT) applied in the fifth grade Turkish language course in elementary education was administered and the control group in which ?the traditional method based on the teaching of whole class instruction? was administered.The study was designed on the experimental group with pre-test and post-test control groups. The study was conducted in a state/public elementary school the district of Seyhan-Adana in the fall semester of 2005-2006 academic year. The application was carried out on 115 fifth-grade students attending three classes. The study was conducted in one experimental and two control groups, and lasted for 12 weeks. The courses were done on the basis of schemes prepared for cooperative learning method supported by multiple intelligences theory in the experimental group. As for the control groups, the courses were done through the course plans prepared for traditional teaching methods. While the courses were tought by the researcher in the experimental and the first control group, they were taught by the class-teacher in the second control group. ?Reading Comprehension Achievement Test? and ?Turkish Language Course Attitude Scale? were administered as pre-test and post-test to both the experimental and control groups. Furthermore, prior to the study ?Teele Inventory for Multiple Intelligences? and ?Personal Information Form? was utilized to all of the participants. ?Assesment Form of Group Study? was used in order to determine the students? opinions concerning the experimantal processes. At the end of instruction, ?Semi-Structured Interview Form? was used for getting opinions about cooperative learning method supported by multiple intelligence theory instructional teaching.Covariance analysis was conducted on the data obtained from the achievement tests and attitude scale.