Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri ile antrenörlerin zihinsel engelli bireylerde spora yönelik farkındalık düzeyinin araştırılması
Research of P.E Teachers and Trainers on Awareness level of people on sport who have mental disorders
  1. Tez No: 817620
  2. Yazar: GÜL YASEMİN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL AKOĞUZ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Spor, Education and Training, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile antrenörlerin zihinsel engele sahip bireylerde sporun etkilerine yönelik farkındalık düzeylerinin demografik değişkenler açısından (cinsiyet, öğrenim durumu, yaş, meslek durumu, mesleki deneyim durumları) farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesidir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Rize ilinde MEB' de (Milli Eğitim Bakanlığında) çalışan beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile GSİM (Gençlik Spor İl Müdürlüğü) antrenörlerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş zihinsel engelli bireylerin spor eğitimine tanık olan 202 (43 kadın ,159 erkek ) gönüllü kişi katılmıştır. Araştırmanın amacına ulaşabilmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, İlhan ve Esentürk (2015) tarafından geliştirilen“Zihinsel Engelli Bireylerde Sporun Etkilerine Yönelik Farkındalık Ölçeği (ZEBSEYFÖ)”kullanılmıştır. Verilerin düzenlenmesi ve grafiklerin yapılmasında MS Office Word (2016) ve MS Office Excel (2016) yazılımları kullanılmış, istatistiki testler ise SPSS 26.0 yazılımı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analinizde katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ve zihinsel engelli bireylerde sporun etkilerine yönelik farkındalıklarının tespiti için tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzde, sıra ortalamaları) kullanılmıştır. Verilerin analizine geçmeden önce verilere normallik testi uygulandı ve verilerin normal dağılıma sahip olmadığı görülmüştür. Normal dağılıma sahip olmayan bu verilere ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney U, üç ve üzeri grup karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık görülürken öğrenim durumu, yaş, meslek durumu, mesleki deneyim durumları değişkenlerine göre ise anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate whether the level of awareness for mentally disabled people is changing or not as to their demographic varieties (such as gender, education level, age, occupation, and personal experience). For this research general scanning model was used. In 2021-2022 academic year in Rize, 202 people (43 women,159 men) that were randomly selected by trainers working for GSIM (Youth and Sport Provincial Directorates) and P.E teachers working for MEB (Ministry of National Education) and these people witnessed to the education of mentally disabled people were participated our research. To reach the main purpose of the research,“Scale for Awareness of the Effects of Sports on Mentally Handicapped Individuals (ZEBSEYFÖ)”which was developed by Ilhan and Esenturk (2015) was used, and Word (2016) and MS Office Excel (2016) software programs were used, and the statistics tests were analysed with SPSS 26.0 software program. In the analysis of the data, descriptive statistics (frequency, percentage, mean rank) were used to determine the awareness and differentiation of spots effect on mentally handicapped people. Before the analysis of data normality test was applied and it was seen that the data didn't show normal distribution. To these datas which have not got standart distributions, Mann Whitney U test was used for pairwise comparison, for group comparison three or more, Kruskal Wallis test was used. As a result of analysis, there was significant difference according to the gender variety, however; there weren't witnessed any significant difference according to education status, age, occupation status, professional experiences varieties.