Günümüzde devletler tarafından uygulanan psikolojik operasyonlar teorisi
Psychological operations theory of new era
  1. Tez No: 220011
  2. Yazar: ERDOĞAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tarihin derinliklerinden günümüze kadar, akıllı liderlerin üstünlük eldeetmek için basvurdugu psikolojik operasyonlar, kimi zaman her hamlesidüsünülmüs, kimi zamanda plansız ve programsız kullanılmıs, etkili ve yerindekullanıldıgında ise beklentiler ötesi sonuçlar kazandırmıstır.Sun Tzu, ?harp sanatında uzman olanlar, düsman ordusuna savasmadanboyun egdirirler. Onlar taarruz etmeksizin sehirleri ele geçirirler ve uzun birharekât yapmaksızın bir devleti devirirler? sözü ile psikolojik operasyonlarınsavasmanın da ötesinde bir strateji oldugunu ifade eder. Günümüzde psikolojikoperasyonların üç yöntemi olan propaganda, psikolojik savas vedezinformasyon çok etkin olarak kullanılmaktadır.Propaganda, 20. yüzyılın büyük olaylarını, komünist devrimini, fasizmi,kapitalizmin yayılmasını, topyekûn gerçeklesen savasları açıklamakta temelsubjedir. Propaganda, bireylere her türlü konuyu anlatmada, onların kanaatlerinietkilemede ve yönlendirmede çagın her türlü teknigi kullanılarak yapılır. nançlar,tavırlar ve davranıslar, propaganda açısından etkilenmesi istenen kavramlardır.Propagandada en büyük etki, bireylerden olusan gruplar aracılıgıyla kitlelereulasarak, yeni fikir ve haberleri bu kitle içinde yaymakla elde edilir. Propaganda,ümitlerini ve hayallerini kaybetmis kisileri daha çok etkiler. Propagandada,algıları sekillendirme, kavrayısları yönlendirme ve propagandacının arzuladıgıamaca ulasmasına yardım edecek bir cevabın alınmasını saglayacakdavranısları tavsiye etme söz konusudur.2Tarihsel süreç içerisinde uygulanan farklı propaganda yöntemlerinin enönemli nedeni de teknoloji ve kullanılan araçların gelisimidir. Propaganda, birtaraftan kitleleri inandırırken, diger taraftan da onları yönetmek için, biliminsagladıgı bütün yollardan yararlanan, bütüncül, tutarlı, belki bir dereceye kadarda dizgelestirilmis olan bir tekniktir. Daha genis kitlelere ulasabilmeyi olanaklıkılan propagandanın, toplumun demokratiklesmesine hizmet ettigisavunulabilirse de, bireyleri adaylar arasında özgürce seçim yapabilmeimkanından mahrum bırakması ile bir çesit paradoks halini alır.Bilinen dünyada, en kanlı savasların yasandıgı 20. yüzyılda ise, ulusal veUluslararası politik hedeflere ve ekonomik çıkarlara ulasmada tek ve en geçerliyol olarak bilinen sıcak savas, yerini insanların bilinçaltı ve duygularını hedefalan psikolojik savasa bırakmıstır. Psikolojik savas, kimi zaman askerifaaliyetlere ek islemsel bir araç, kimi zaman politikanın bir kategorisi, kimi zamanda topyekûn savasın son uçtaki bir bilimi olarak ortaya çıkmaktadır. Psikolojiksavas, hiçbir teorisyenin, bilginin veya düsünürün kafasından çıkmıs degildir.Psikolojik savas, ne kadar eskiye gidilirse gidilsin bir savastır, ancak insanlarıncanına veya malına yapılan bir kasttan öte zihinlere yöneltilmistir.Günümüzde, uluslararası politikanın son basamagında yer alan savastekniklerinin yarattıgı risklere karsı duyarsız kalmak ve mücadele etmemek sonderece tehlikeli, ihmal derecesinde ise büyük hatalara neden olur. Psikolojiksavasın hedefi, düsmanın iradesidir. Düsmanın iradesinin zayıflatılması isedolaylı yollardan yaklasmakla mümkün olur. Bir yöntem olarak psikolojik savasıngörevi kimi zaman düsman maneviyatının gerisinde sasırtmacalar yapmak, kimizamanda düsman tarafın ordu-ulus iliskisinin hassas noktalarına yönelik birbaltalama faaliyetinde bulunmaktır. Psikolojik savas faaliyetleri, tahminlerüzerine kurulamaz. Saglıklı bilgi olmaksızın yapılacak faaliyetler basarısızlıklasonuçlanır. Bu yüzden hassasiyetinden yararlanılacak olan psikolojik zafiyetleröncesinde gün yüzüne çıkarılır.Dezinformasyon ise, kamuoyunun kandırmak gayesinden hareketlegerçekmis gibi gösterilip, yalana dayanan kıskırtıcı bir haberdir.3Dezinformasyon, düsmanı, planlayıcıların çıkarılmasını görmek istedigi neticelerbulmasına yarayacak yalan haberlerle beslemek suretiyle yanıltmaya yöneliközel operasyonlardır.Dezinformasyon birçok senelere yayılmıs ve uzamıs bir faaliyettir.Dezinformasyon operasyonları içerigine göre siyasi, askeri veya ilmi olabilir.Dezinformasyonun esası gerçek gibi dogrulanmak istenen bir yalandan ibarettir.Dezinformasyon diger psikolojik operasyonlardan farklı olarak her ülkede veyaher kitleye karsı uygulanamaz.Uluslararası platformda tüm gelismis ülkeler, amaçladıkları hedeflereulasmak için dünya siyasetini yönetmeyi isterler. Devletlerin kendi ulusalçıkarları dogrultusunda tespit ettigi dıs politika hedef ve stratejileriningerçeklesmesi için, ülke içinde halkın destegi, ülke dısında ise zihinlerinkazanılması gerekmektedir. Bu da etkin bir psikolojik operasyon stratejisinigerektirir.Psikolojik operasyonların önemi, gelecekte çok daha fazla artacaktır.Psikolojik operasyonlar, sistemli bir politikayı, teknolojiyi kullanabilen bir teskilatı,uzagı görebilen liderleri gerektirir.
Özet (Çeviri)
Wise leaders to attain supremacy for many years have used thepsychological operations. These operations were planned and implemented verycarefully or used without detailed plans; however their effects have mainly beenpositive if used at the right place and time.Sun Tzu said, ?Well-prepared armies defeat the enemy without war. Theytake the control of cities without attacking and gain authority of othergovernments without a major operation? which shows the importance ofpsychological operations in the battlefield. Today, three methods ofpsychological operations; propaganda, psychological warfare and disinformationare widely used by governments.Propaganda is the main factors to consider while explaining the majorevents of the 20th century like the rise of communism, fascism and capitalism.Using various techniques in order to direct and change people?s points of viewmake propaganda. An effective propaganda requires people who are good atsocializing with others. Propaganda?s effects are best seen among the peoplewho have lost their joy and comfort due to the bad conditions they dive.Propaganda aims to change emotions and ideas of other people by wellthoughtwords and behaviors used by propaganda experts. Technologicaldevelopments also affected the methods of propaganda thought history.Propaganda makes use of technology and science and therefore new devicesoffered by new technologies change the way of propaganda.20th century has been the bloodiest era of mankind with two devastatingwars. The end of 20th century has however introduced a new way of fighting,psychological warfare that aims emotions and ideas of people. Psychologicalwarfare is either used as complementary tool by the governments or as a mainelement without the use of other means. A famous strategists or a commanderdid not invent psychological warfare. It is a war that is directed against mindsrather than bodies. Ignoring the importance of psychological warfare and itseffects can lead to defeats. The target is the perseverance of enemy and usingindirect ways and methods can only weaken this.Psychological warfare uses deception in order to affect the enemy troopsand also aims to weaken the ties between the public and the military.Psychological warfare actions cannot be based on rough estimates. Steps takenwithout proper information is destined to defeat. Therefore the weak points to beexploited should be determined before any serious action.Disinformation is the dissemination of wrong information in order to stirthe feelings of public. Disinformation is the use of special steps that aim todeceive the enemy and make the enemy react the way we desire.Disinformation operations can include political and scientific means. Differentthan other psychological operations, disinformation cannot be used in everycountry and again every group.In the international arena, all developed countries want to control theworld politics and desire to reach their goals on the way of being a prosperouscountry. In order for the governments to realize foreign policy goals andstrategies, they require public support inside the country and a considerablesuccess at directing ideas of people outside the country. This requires aneffective psychological operation strategy.The importance of psychological operations will increase in the future.Psychological operations require a systematic policy, leaders who can foreseethe feature and a structural organization, which can effectively use technology.