Irak'ın geçmişi, bugünü ve geleceği üzerine muhtemel senaryolar
Iraq?s past, today and some scenarios for the Iraq?s future
- Tez No: 220030
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜRBÜZ, YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Irak'ın geçtiğimiz asırdan bu yana yaşadıkları ve şu anda ülkedeki gelişmeler ülkemize bakan yönleri ile ele alınmıştır. Bu süreçte iktidar mücadeleleri, komşu ülkeler ile ilişkiler ve yaşanan savaşları tahlil ederek ilişkilendirdi. Baas Partisi'nin iktidara gelişi ve Saddam Hüseyin iktidarı Irak ve bölge için yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Bu süreç ABD'nin Irak'ı işgal etmesi ile son buldu ve yeni bir süreç başladı. Bu süreçte yaşananlar, yapılan hatalar ve şu andaki durumu ülkemizin konumunu ele alarak analiz etmeye çalışıldı. Irak'ın geleceği üzerine kurgulanabilecek çok senaryo var fakat biz şu anda en kuvvetli olan senaryoları akıl ve mantık çizgisinden dışarı çıkmadan ele alınmaya gayret gösterildi. Ülkemiz bu süreçte çok fazla zarar gördü. Türkiye için yapılması gerekenleri kendi yorumumuzla ele alarak ifade etmeye çalıştık. Irak'ın geleceği dünya için neden çok önemlidir bunu farkı boyutlarda ele alınarak gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The facts that have been happened in Iraq in the last century and also events that are happening now have been managed by the point view of our country. Political struggles, relations with neighbouring countries and wars in this period,have been associated each other. Baas Parties governance and Saddam Huseyin?s administration was begining of a new period for Iraq and for the region. This process ended with the US attack to Iraq and a new term began after this war. The incidents in this term, the mistakes and the situation now have been analised acording to the our countries circumstances. There can be many scenarios for the future of Iraq but we tried to discuss the strongest ones in a reasonable way. Our counrty have been lost many economic benefits and suffered because of terror in this period. We offered that what Turkey can do for the future. The importance of Iraq?s future for the world have been tried to elucidated from different views.