Sexuality on the covers of Cosmopolitan magazine in the Turkish and American versions for 2006
2006 yılında Türk ve Amerikan Cosmopolitan dergi kapaklarındaki cinsellik
  1. Tez No: 220031
  2. Yazar: ZEYNEP KAYNAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARY LOU O?NEİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Cosmopolitan 59 ülkede basılan kadın dergisidir. Amerika ve Türkiye'de benzer içerikle buna dahildir. Cosmopolitan, daima kadının erkeği etkileyen olmasını ve cinsel olarak tatmin etmesi gerektiğini savunur. Fakat kapak başlıklarındaki cinselliğin ölçütü Türkiye ve Amerika arasında farklılık gösterir.Kadınlar, kadın dergilerinde kendi dünyalarını bulup belli ölçüde amaç ve arzularını belirtirler. Bu tezde, Cosmopolitan 2006 Amerikan ve Türk versiyonlarındaki kapak başlıklarındaki cinsel temalar, cinselliğin tasviri, kadının cinsel çekiciliği karşılaştırıldı. Farklı kültürlerdeki cinsellik tarihi incelendi. Bunlara ek olarak Amerikan versiyonunun Türk versiyonuna göre neden fazla cinsellik içerdiği araştırıldı. Bunun sebebinin de kültürel ve etnik değerlerin Amerika'dan farklı olduğudur sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Cosmopolitan is a transnational magazine of women and it is published in 59 countries including the United States and Turkey with a similar content. The ideology in Cosmopolitan magazine is women should be in the position of attracting and sexually satisfying men; but the quantity of sexuality on the headlines of the covers change from United States to Turkey.Women find themselves and their world; tell their aims and desires in particular ways in women?s magazines. In this thesis, sexual themes in the headlines on the covers, the depiction of sexuality, sexual attractiveness and sexual practice of women in the Cosmopolitan magazine?s Turkish and the American version issues of 2006 are compared. History of Sexuality in diverse cultures is examined .In addition to these the answer to the question why American version contains more sexual content than the Turkish one and acknowledges the sexual focus is investigated. The reason that American version of Cosmopolitan have more sexuality of women than Turkish one is the cultural, ethnic values are different from America.