Proje tabanlı öğrenme ve portfolyo değerlendirmenin öğrenci başarısına ve tutum düzeylerine etkisi
The effect of project based learning and portfolio evaluation on the students? achievement and attitude levels
  1. Tez No: 220047
  2. Yazar: FİKRET SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Öğretmenlerin kullandıkları geleneksel öğretim yöntemleri ile üst düzey becerilerin ve bazı yeteneklerin öğrenciye kazandırılması oldukça zor olmaktadır. Öğrenciyi kaynak kitaplara bağlayan ve araştırma ortamından uzaklaştıran bu tür öğretim yöntemlerinin yerine; öğrenci merkezli, araştırma ve soruşturmaya dayanan, grup çalışmaları ile desteklenmiş alternatif öğretim yöntemleri kullanılmalıdır. ?Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı? alternatif öğretim yöntemlerinden biridir. ?Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımının? portfolyo ile değerlendirilmesinin öğrenci başarı ve tutumu üzerinde olan etkisinin incelendiği bu araştırma, 2007?2008 Eğitim-Öğretim Yılı, Güz Döneminde, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Ereğli Eğitim Fakültesi, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği 3.Sınıf öğrencilerinden Yaşantımızdaki Kimya dersini seçen 17 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın verileri çalışma öncesinde ve sonrasında ?Yaşantımızdaki Kimya Dersi Başarı Testi?, ?Proje Tabanlı Öğrenme Tutum Ölçeği? ve ?Açık Uçlu Form? ile toplanmıştır. Ayrıca, her gruptan proje çalışmalarını açıklayan ve değerlendiren portfolyo dosyalarını hazırlanmaları istenmiştir.On hafta devam eden araştırma sonucunda elde edilen sonuçlara göre; öğrencilerin uygulamalar sonrasında başarılarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış görülürken, tutumlarında ise anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
It is very difficult to transfer certain high skills and abilities to students with traditional instruction methods that is used by teachers. Instead of these instruction methods which limit students to books and take them away from the research environment ; student oriented , research based , group work supported alternative teaching methods should be used. ?Project Based Learning Approach? is one of the alternative teaching. Portfolio evaluation of ?Project Based Learning Approach? on the students achievements and attitudes is searched in this research is made in 2007?2008 academic year at Zonguldak Karaelmas University, Ereğli faculty of schooling with 17 third year primary school class teacher students who took the class of Chemistry in Our Life.The data was collected before and after the research with ?Chemistry in Our Life Achievement Test?, ?Project Based Learning Attitude Scale? and ?Open Ended Form?. Each group is also asked to present a portfolio file which explains and evaluates the group work.At the end of ten weeks of research a meaningful increase in students? achievements after the applications is seen from the results, there is no meaningful difference is seen in students? attitudes.