İlköğretim okulu öğretmenlerinin öz-yeterlik algıları ve iş doyumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The analysis of primary school teachers? self-efficacy beliefs and job satisfactions in terms of various variables
  1. Tez No: 220053
  2. Yazar: AYCAN GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okulu öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine yönelik öz-yeterlik algıları ve iş doyumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenip aralarındaki ilişki düzeyinin tespiti için gerçekleştirilmiştir. Araştırmada korelasyonal ve karşılaştırma türü ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini, Zonguldak il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Ereğli ilçe merkezinde, 2007?2008 eğitim-öğretim yılında resmi ve özel ilköğretim okullarında görev yapan 705 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklemi ise basit tesadüfî örnekleme yoluyla seçilen 373 öğretmen oluşturmaktadır.Araştırmada, Tschannen-Moran ve Woolfolk Hoy'un (2001) geliştirdiği ?Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği?nin uzun formu ve ?Minnesota İş Doyum Ölçeği?nin kısa formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the relationship between primary school teachers? self-efficacy for teaching profession and job satisfactions by analyzing them in terms of various variables.In this research, correlational and comparative survey methods were used. The population consisted of 705 teachers who worked at state and private primary schools in Kdz. Ereğli, Zonguldak, TURKEY in 2007-2008. The sample was 373 teachers randomly selected among the population.In this study, data were collected by the long form of ?Teachers? Sense of Efficacy Scale? developed by Tschannen-Moran and Woolfolk Hoy (2001) and the short form of ?Minnesota Satisfaction Questionnaire?.