Sınıf öğretmeni adaylarının çeşitli değişkenler açısından eleştirel düşünme eğilimleri, problem çözme becerileri ve akademik başarı düzeylerinin incelenmesi
The analysis of critical thinking disposition, problem solving abilities and academic achievement levels of primary school teacher candidates with respect to some variables
- Tez No: 220054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM KORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, öğretmen adaylarının eleştirel düşünme eğilimleri, problem çözme becerileri ve akademik başarı düzeyleri çeşitli değişkenler (öğrenme stilleri, sınıf düzeyleri, cinsiyetleri, mezun oldukları lise türü, liseden mezun oldukları alan türü, sosyo ekonomik düzeyleri) açısından incelenmiştir.Araştırma, betimsel bir araştırma olup, survey yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi'nde ve Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde okuyan 332 Sınıf Öğretmeni adayı oluşturmaktadır.Çalışmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri, California Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği ve Mantıksal Düşünme Grup Testi kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen niteliksel veriler, SPSS 13.0 paket istatistik programında yer alan ilişkisiz gruplar için t-testi (Independent Samples t-test) ve tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca verilerin aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri de hesaplanarak tablolaştırılmıştır.Çalışmada elde edilen bulgular, sınıf öğretmeni adaylarının öğrenme stilleri, sınıf düzeyleri, cinsiyetleri, mezun oldukları lise türü değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşırken, sosyo ekonomik düzey değişkenine göre ise anlamlı farklılık göstermemiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının akademik başarıları ile eleştirel düşünme eğilimleri ve problem çözme becerileri ile eleştirel düşünme eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, öğretmen adaylarının akademik başarıları ile problem çözme becerileri arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, critical thinking disposition, problem solving abilities and academic achievement levels of teacher candidates were analyzed with respect to some variables; learning style, grade, gender, high school they graduated from, their field of study during high school and social status.This study was a descriptive study and survey method was used for the research. The sample was 322 primary school teacher candidates who were chosen from Zonguldak Karaelmas University, Ereğli Education Faculty and Erciyes University Education Faculty.In the study, personal information form, Kolb Learning Styles inventory, California Critical Thinking Strategies Scale and logical reasoning group test were used to collect data. Data collected by using these instruments were analyzed by applying Independent Samples t-test and One-way ANOVA which were included in the statistical packet program SPSS 13. Also, arithmetic mean and standart deviation values of the data were calculated and shown in tables.Results of the present study showed that while preservice primary school teachers? learning styles did not differ significantly in terms of their grades, genders and high schools they graduated from, there was no significant difference according to social-economic level. In addition to this, no significant corelation has been observed between academic achievement and critical thinking strategies of the teacher candidates. Also there has been no significant corelation between critical thinking strategies and problem solving abilities. However high corelation has been observed between problem solving abilities and academic achievement levels of teacher candidates.