Teknolojinin eğitim öğretim faaliyetlerindeki rolü: Öğretmen adaylarının görüşleri
The role of the technology on teaching and learning practices: The view of prospective teachers
- Tez No: 220055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının teknolojinin eğitim-öğretim faaliyetlerindeki rolüne ait görüşlerini incelemektir. Çalışmada araştırma dizaynlarından kesitsel çalışma (cross-sectional) araştırma dizaynı kullanılmıştır. Anketin güvenilirliği çalışması 42 öğretmen adayı üzerine uygulanarak gerçekleştirilmiş ve Cronbach Alpha güvenilirlik katsayısı 0,705 olarak bulunmuştur. Çalışma evrenini Türkiye'de eğitim fakültesi bulunan üniversitelerin, 2007-2008 eğitim öğretim yılında sınıf öğretmenliği bölümüne devam eden öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklem seçiminde elverişli örnekleme (convenience sampling) yöntemi kullanılarak Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinde bulunan 61 devlet üniversitesinden on üniversite belirlenmiştir. Belirlenen üniversitelerin eğitim fakültelerinin sınıf öğretmenliği bölümünde okuyan 603 üçüncü sınıf öğrencileri üzerinde anket formları uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve basit korelasyon (Simple Bivariate Correlation) kullanılmıştır.Veri analizlerine göre öğretmen adayları teknolojinin eğitim öğretim faaliyetlerindeki rolüne ilişkin genel olarak olumlu görüşlere sahiptirler. Kız öğretmen adaylarının görüşlerinin erkek öğretmen adaylarına göre daha pozitif olduğu görülmüştür. Farklı coğrafi bölgelerdeki üniversitelerde eğitim gören öğretmen adaylarının teknolojinin eğitim öğretim faaliyetlerindeki rolüne ilişkin görüşleri arasında bölgeler bazındaki dağılımı incelendiğinde anketin; yazma, okuma, dinleme, eleştirel düşünme becerilerine teknolojinin etkisi, teknolojik araçların derslerin hazırlanmasında araştırma yapmak için önemi, teknolojik araçların bir öğretme aracı olarak kullanmadaki önemi ve teknolojinin öğrencilerin öğrenme sürecine aktif şekilde katılımlarını sağlaması ile ilgili maddelerinde farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the views of prospective teachers on the roles of technology on teaching and learning practices. The cross-sectional survey design was used to conduct the study. The study population consisted of junior prospective teachers studying at the primary education departments of the universities located in Turkey in the 2007-2008 academic year. A convenience sampling was utilized to select ten universities from sixty one public universities distributed in the seven geographic regions of Turkey. The Cronbach Alpha reliability of the instrument used to collect views of prospective teachers was 0,705. Surveys were sent to these selected universities? primary education departments. 603 prospective teachers completed and returned the mailed surveys. Descriptive statistics, One-Way Analysis of Variance and Simple Bivariate Correlation were used to analyze the data in order to answer the research questions.Data analysis indicated that participants, in general, have a positive view about the roles of technology on teaching and learning practices. Female participants? views were more positive than male participants for some items of the survey. Also results indicated that there are differences among responses of participants when participants were clustered based on the geographic region that their university located and the comparison was made based on the geographic distribution. Findings showed that there are correlations among variables measuring the contribution of technology in the acquisition of reading, writing, creative thinking and critical thinking skills.