Fen ve teknoloji dersinde öğrenme stillerinin işbirlikçi grup atamalarında kullanılmasının öğrencilerin akademik başarı, tutum, bilimsel süreç becerileri ve öğrenmenin kalıcılık düzeylerine etkisi
The effects of using learning styles in cooperative learning in science and technology lesson towards the science and technology course, science process skills, retention learning and students? achievement
  1. Tez No: 220060
  2. Yazar: NURİYE AZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fen ve Teknoloji dersinde öğrenme stillerinin işbirlikçi öğrenme grup atamalarında kullanılmasının öğrencilerin akademik başarısına, Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutumuna, bilimsel süreç becerile-rine ve öğrenmenin kalıcılığa etkisini incelemektir. Araştırma, deneysel bir çalışma olup, öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırma 2007-2008 öğretim yılının güz döneminde, Zonguldak ili Ereğli Erdemir İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirilmiş ve araştırmaya toplam 110 öğrenci katılmıştır. Yapılan testler sonucunda öğrenme stilleri açısından heterojen oluşturulan deney1 (n=38), öğrenme stilleri açısından homojen oluşturulan deney2 (n=37) ve kont-rol (n=35) gruplarının denk olduğu belirlenmiştir. Araştırmada deney gruplarında işbirlikçi öğrenme yöntemlerinden birlikte öğrenme tekniği, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Akademik Başarı Testi, Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Tutum Ölçeği, Bilimsel Süreç Becerileri Testi ve Ka-lıcılık Testi, ayrıca öğrencilerin yöntemle ilgili görüşlerini belirlemek için anket, sınıf içi gözlemler ve görüşmeler kul-lanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 13 paket istatistik programında yer alan MANOVA, Repeated Measurement Testi ve t-testi analizi ile değerlendirilmiştir. Nicel ve nitel analizler sonucunda; işbirlikçi öğretimin yapıldığı deney grubu öğ-rencilerinin (Deney1 ve Deney2) akademik başarıları, bilimsel süreç becerilerini ve öğrenmede kalıcılığı anlamlı düzey-de yükselttiği, tutumlarında ise öğrenme stilleri açısından heterojen olarak oluşturulan deney1 grubu öğrencilerinin pu-anlarını diğer iki gruba (Deney2 ve kontrol) göre anlamlı düzeyde arttırdığı, tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine effects of use of learning styles for assigning the students to the cooperative learning groups on academic achievement, attitudes toward science and technology course and scientific process skills and retention of learning. The study is an experimental study with pre-test, post-test and control group. The study group includes the students of three classes of Erdemir Primary School in Kdz. Ereğli, Zonguldak in 2007-2008 fall semester. To determine experimental and control groups, ?learning styles invetory? was used. The study was conducted with three groups as experimental1 (n=38) that is heterogenic in terms of learning styles, experimental2 (n=37) that is homogenic in terms of learning styles and control (n=35). For the data analysis, dependent, independent t-tests, MANOVA were conducted by using SPSS 13.0According to the results of quantitative and qualitative analyses, scores of the students of experimental groups were significantly higher in academic achievement, scientific skill process and retention than scores of students in traditional group. The other result showed that attitudes of the students in experimental1 group (heterogenic) toward science and technology course had significantly higher than the students of the other two groups.