İMKB'nin uluslararası hisse senedi piyasaları ile entegrasyonu
Integration of ISE with international equity markets
  1. Tez No: 220061
  2. Yazar: SELİN ZAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Küreselleşme ile birlikte dünya çapında sermaye hareketliliğinde bir artış olmuştur. Buna paralel olarak da etkin bir portföy yönetimi açısından entegrasyon, finans literatüründe üzerinde en çok çalışılan konular arasında yerini almıştır.Bu çalışmada, Türkiye hisse senedi piyasası ile Avrupa Birliğine üye ülkeler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, Türkiye'nin en yüksek dış ticaret hacmine sahip olduğu ülkeler, gelişmiş ve gelişmekte olan bölgelerin hisse senedi piyasaları arasındaki uzun dönemli ilişki araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda tanımlayıcı istatistiklere, korelasyon katsayısına, Genişletilmiş Dickey-Fuller birim kök testine, Zivot Andrews yapısal kırılma testine ve eşbütünleşme testi kapsamında Johansen ve Gregory-Hansen testlerine başvurulmuştur. Veriler, Ocak 1995'ten Aralık 2007'e kadar olan dönem boyunca Morgan Stanley Capital International Barra (MSCIBarra) internet sitesinden derlenen ülkelerin aylık hisse senedi endeksleridir.Yapılan testler doğrultusunda Türkiye'nin, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden 12 ülke , gelişmiş ülkelerden 17 ülke, gelişmekte olan ülkelerden 22 ülke, Türkiye'nin dış ticaret hacminin yüksek olduğu ülkelerden 8 ülke, gelişmiş bölgelerden 6 bölge ve gelişmekte olan bölgelerden 7 bölge ile eşbütünleşik olduğu bulunmuştur.Piyasaların aynı yönde hareket etmemesi portföy yöneticilerine çeşitlendirme ile rasyonel bir risk seviyesinde optimum getiri elde etme olanağı sunmaktadır. Entegre olmuş piyasalar arasında çeşitlendirme, yatırımcının toplam riskini azaltmasına yardımcı olamayacaktır. Çünkü entegre olmuş piyasalar ortak hareket sergileyeceklerdir. Özellikle de ekonomik durgunluğun yaşandığı dönemlerde hisse senedi piyasalarının ortak yönde hareketlilikleri artma göstermektedir. Bu durum uluslararası portföy çeşitlendirmesinin etkinliğini azaltmaktadır.Uygulama sonucunda ülkeler arasındaki artan entegrasyona rağmen hala uluslararası çeşitlendirme, hisse senedi piyasalarında portföy riskini azaltmakta önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
With globalization there happens to be a rise in the mobility of capital throughout the world. And as a parallel of this the term integration as it is regarded with portfolio management has remained the most studied subjects in the finance literature.This study examines the long-run relationship between Turkish equity market and the equity markets of member states of European Union, developed and developing countries, the countries that Turkey has the most foreign trade volume, developed and developing regions? equity markets.Descriptive statistics, correlation coefficient, Augmented Dickey-Fuller unit root test, Zivot Andrews structural break test and finally Johansen and Gregory-Hansen tests for cointegration are used. The monthly country data for periods from January 1995 to December 2007 are obtained from the web site of Morgan Stanley Capital International Barra (MSCI Barra).The test results highlight that Turkey has a cointegration relationship with 12 European Union, 17 developed countries, 22 developing countries, 8 countries that Turkey has the most foreign trade volume, 6 developed regions? and 7 developing regions?.The markets do not move in the same direction and this provides optimum level of returns at a rational risk level to portfolio managers by diversification. Diversification among the integrated markets may not help to lower the investor?s total risk. Because integrated equity markets show common movement. Especially in the recession, the equity markets? movements show a common patterns. This lowers the efficiency of international portfolio diversification.Despite the increasing integration among countries, the test results showed that diversification is still playing an important role for reducing portfolio risk in the international equity markets.