İşletmelerde dış kaynaklardan yararlanma yöntemi ve MTA da nitel bir çalışma
The organizational process to take the advantage of the outsourcing and a qualitative study at the MTA
  1. Tez No: 220063
  2. Yazar: ŞEYDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OFLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dünyada yaşanan küreselleşme birçok değişimi de beraberinde getirmiştir. Bu değişimden işletmeler de paylarını almaktadırlar. İşletmeler için, değişen koşullara uyum sağlamak, rekabet güçlerini artırmak, teknolojiye uyum sağlamak, verimliliği ve karı artırabilmek her geçen gün zorlaşmaktadır. İşletmeler, bu sürece uyum sağlayıp ayakta kalabilmek için başta dış kaynaklardan yararlanma yöntemi olmak üzere birçok yönetim modelini benimseyip uygulamak durumundadırlar. Dış kaynaklardan yararlanma yöntemi, başta maliyet tasarrufu sağlamak, temel yeteneğe yoğunlaşmak, kaliteyi ve verimliliği artırmak, küçülerek büyüme olanağı sağlamak, rekabeti ve esnekliği artırmak, devamlılığı sağlamak, teknolojiyi yakalamak gibi birçok avantajından dolayı giderek daha çok işletme tarafından tercih edilir ve kullanılır hale gelmektedir.Bu çalışma, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü'ne bağlı Batı Karadeniz Bölge Müdürlüğü'nde dış kaynaklardan yararlanmanın nedenleri, uygulanması ve elde edilen sonuçları nitel bir çalışma ile ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kurumun dış kaynaklardan yararlanma ihtiyacı; personel yetersizliği, yüksek maliyet, işlerin devamlılığının sağlanamaması gibi olumsuzlukların yaşanması sonucu ortaya çıkmıştır. Dış kaynaklardan yararlanma yöntemi, MTA'nın kamu kurumu statüsü taşımasından dolayı ihale kanunu kapsamında gerçekleştirilmektedir. Sonuç olarak bu yöntemden beklenen faydalara genel anlamda ulaşıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The globalization process bring about many changes to the world. Organizations have also been effected from this changes. For the industrial operation, it becomes more and more difficult to maintain their ability to adaptation to the changing conditions, developing their competition power, follow and adaptation of new technologies and keeping productivity and profititability. Industrial organization should be examine and adopt several management model to keep their positions in market during globalization process. such as outsourcing model. Outsourcing generally used in organization as a tool for cost reduction, focusing basic works, increasing quality and productivity and also increase flexibility when organization is getting smaller. More organizations prefer outsourcing application due to their beneficial .The aim of the project is to achieve the qualitative study of the outsourcing and the reasons of the outsourcing the possible applications and the adaptation for the MTA. The requirement of the outsourcing has become an essential necessity due to the insufficient personnel, increased costs and insufficient continuity of the operations. The process to take the advantage of the outsourcing has achieved under the law of adjudication due to the public status of the organization. Consequently the expected advantage of the process has been achieved.