Ekonomik gelişmeler perspektifinde Türkiye'de konut kredilerinin gelişimi ve incelemesi
In the economic growth perspective, the developments and analyze in the housing loan in Turkey
  1. Tez No: 220073
  2. Yazar: MEHTAP KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Konut sahibi olmak insanların en temel ihtiyaçlarından biridir. Ülkemizde hızlı nüfus artışı konut sorununu en üst seviyeye çıkarmıştır. Son yıllarda ekonomimizde meydana gelen değişikliklerin tüm sektörleri derinden etkilediği bilinmektedir. Enflasyon oranlarında 2002 yılı itibariyle başlayan düşüş trendi ve yapılan reformlar, ekonomideki dalgalanmanın azalmasına, nominal ve reel faiz oranlarının gerilemesine yol açmıştır. 2000 Kasım ve 2001 Şubat krizleri sonrasında ertelenen tüketimin gerçekleşmesine yardımcı olmuş, bunun sonucunda konut kredileri de artış trendine girmiştir. Bu anlamda, konut kredileri hacmi 2006 Aralık ayı itibarıyla 2002 yılı sonuna göre 50 kat artış göstermiştir.Bu tezin önemi, konut sektöründeki son dönemdeki hızlı gelişim ve bu alanda yapılan analiz ve çalışmaların azlığıdır. Ekonomik gelişmeler perspektifinde konut kredilerinde yaşanan hızlı artışın ekonomik sonuçları ve sağlıklı bir konut finansmanı sistemine sahip olabilmek için konut kredilerinin ekonomik kalkınmadaki önemi irdelenecektir.Bu çalışmanın amacı ise, ülkemizi ve dünyayı etkileyen ekonomik gelişmeler ışığında, konut kredilerine etki eden ekonomik faktörleri, bankacılık sektörü kredilerini ve İpoteğe Dayalı Konut Finansman Sistemini irdelemek, son 5 yıllık dönemdeki konut kredilerindeki gelişimi analiz etmek ve incelenmektir.
Özet (Çeviri)
Possessing a house is one of the basic needs of human beings. Upsurge of population in our country, makes housing problem a top issue. It?s known that, changes occurring in our economy in recent years affect all sectors deeply. Downward trend in the rate of inflation that initiated by 2002 and economic reforms performed, gave rise to a decline in economic fluctuation and regression of nominal and reel interest rates.And aided, realization of the delayed consumption after the November 2000 and February 2001 crisis and as a result of this housing credits showed an upward trend. By this means, volume of housing credits showed an increase of 50 fold by December 2006 as compared to year-end 2002.The importance of this thesis is rapid growth of housing sector in recent years and fewness of studies and analysis in this field. In the view of economic developments, economic effects of upsurge in housing credits and the importance of housing credits in economic rehabilitation is going to be investigated in order to have a reliable housing finance system.The aim of this study is to investigate economic factors that affects housing credits, banking sector credits and Mortgage Housing Finance System in the view of economic improvements that effects world economy and our country, and to analyze and investigate the progress of housing credits in latest five year.