Servet-i Fünûn Dergisi üzerine bir inceleme (1501 - 1552. sayılar) (21 Mayıs 1925 - 13 Mayıs 1926)
A study on Servet-i Fünûn magazine (1501 - 1552. numbers) (21 May 1925 - 13 May 1926)
  1. Tez No: 230658
  2. Yazar: ADEM ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÂZIM HİKMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 769
Özet
Türk edebiyatının şüphesiz en önemli süreli yayın organı olan ve en uzun süre neşrolunan dergisi, Servet-i Fünûn'dur. Bu çalışma Servet-i Fünûn dergisinin 21 Mayıs 1925 ? 13 Mayıs 1926 tarihleri arasında elli iki hafta boyunca yayımlanan bütün sayılarının sistematik olarak incelenmesinden oluşmaktadır. Çalışmamız iki ana bölüme ayrılmaktadır: ?İnceleme? ve ?Seçilmiş Metinler?. ?İnceleme? bölümünde derginin şekil ve muhteva özellikleriyle yazar kadrosu hakkında genel bilgiler verilmiş ve dergide yer alan bütün metinlerle fotoğraf, karikatür, tablo gibi görsel öğeleri de içine alan ayrıntılı bir ?İçindekiler Tablosu? hazırlanmıştır. Ayrıca dergide yer alan metinlerin konularını ya da o metinlerin bir takım belirleyici özelliklerini de (yayın tarihi, yayın yeri, ithaf, epigram gibi) kapsayan alfabetik bir ?Tahlilî Fihrist? verilmiştir. Fotoğraf, karikatür gibi görsel öğelerin tahlilî fihristi de inceleme bölümüne dâhildir. ?Seçilmiş Metinler? kısmında ise bir takım ölçütler göz önünde tutularak muhtelif metinler günümüz alfabesine aktarılmıştır. Çalışmanın sonuna bir kaynakçayla tezden istifadeyi kolaylaştıracak bir de dizin eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Servet-i Funun is the most crucial periodical journal published for the longest period of time in the Turkish Literature. That study is compiled by examining all the volumes of the Journal of Servet-i Funun published for the fifty-two weeks between the dates of 21st May 1925 and 13th May 1926. Our study has two parts; `Examination? and `Selected Texts?. In the `Examination? part there is general information about the features of the form and the contents of the journal in addition to its writers? features and it also includes a detailed table of contents with some visual elements such as texts, caricatures and tables in the journal. And an alphabetical analytic index containing the defining features of the texts (date of publishment, place of publisment, dedication, epigram) is presented. The analytic index of some visual elements such as photograph and caricature is interior to the part of Examination. And a bibliography and a cronology is added to the end of the study to save the time while finding information about the book.