Yerel yönetimlerde yeni bir yönetim anlayışı ?yönetişim? ve çalışanların bu yeni yaklaşıma bakışı
At local government a new administration conseption, governance and this new rapprochments overloking the working people
- Tez No: 220105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
1980'lerden sonra kamu hizmet ve kalitesinden memnun olmayan ülkeler verimliliği, etkinliği ve kaliteyi artırmak amacıyla yeni yönetim anlayışları arayışına girmişlerdir. Bu yeni yaklaşımlardan biride yönetişimdir. Yönetişim, yöneten ile yönetilen arasındaki ilişkiyi yeniden düzenleyerek, tüm aktörlerin yönetime katılmasını ve ortak kararlar alınmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda yaklaşım birçok alanda uygulama imkânı bulmuştur. Özellikle halkla bire bir ve halkla iç içe olan yaklaşım belediyeler için de önemli bir yönetsel tercih haline gelmiştir.Bu çalışmada yerel yönetimlerde ihtiyaç hissedilen reform bakımından yönetişim anlayışı incelenmiştir. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde öncelikle yönetişim kavramının ifade ettiği anlam açıklanmış Ayrıca yönetişimin genel özellikleri üzerinde durulmuş ve içerik itibarıyla sahip olduğu ilkeler ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, Şeffaflık, katılım, verimlilik, hukukun üstünlüğü, eşitlik gibi ilkeleri içinde barındıran yönetişimin belediyelerde uygulanması ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise yerel yönetimde çalışanların bu yeni yaklaşıma bakışlarını tanımlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After 1980 years some countrıes by dıscontented from publıc service and qualıty, by the aim for productivity, efficiency and qualıty increase has begun te search the new management conception. One of these new rapprochment is governance. Governance so by the aım reorganıze relation in between leading and ruled and aim is all of the functionary actors joining and taking joint resolution. İn this context rapprochment has found consolidation policy opportunıty, in a wıde selection of fields. Above all wıth people one to one and in people approachs for munıcipalities becomes a important executıve preference. İn this work by reform governance concept demanded at Local Government examıned.İn this frame; at fırst section of the work, before all else of governance conceptıon meanıng explaıned. Morever dwelled of the governance general characteristic and and ıt?s by the contents has prınciples considered en details.Second section of the work, as coloration, transparency, participation, efficiency, rule of law, equality, inclusive of governance implementations at munıcipalities researched en detail.Thırd section of the work if; workıng people at Local Government to thıs new rapprochement ıdeas try to descrıbe.