Kurumsal yönetim uygulamalarının firma değeri üzerindeki etkisi, ekonometrik bir analiz
The effect of corporate governance practices on firm value, a econometric analysis
  1. Tez No: 220113
  2. Yazar: İLKER SERİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kurumsal yönetim uygulamalarının firma değeri üzerindeki etkisinin tespit edilmesinin amaçlandığı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kurumsal yönetim kavramı ve boyutları üzerinde detaylı bilgiler verilmektedir. Öncelikle kurumsal yönetim kavramına ilişkin farklı tanımlamalar ele alınmakta ve bu tanımlamaların benzer ve farklı yönleri ele alınmaktadır. Sonrasında, kurumsal yönetim anlayışının teorik ve tarihsel gelişiminden bahsedilmektedir. Bunu takiben, kurumsal yönetim anlayışının gelişmesinin nedenleri ve söz konusu anlayışın önemine değinilmektedir. Birinci bölümün son kısmında ise, kurumsal yönetimin amaç ve faydaları ile temel ilkelerine değinilmektedir.Çalışma ikinci bölümü kurumsal yönetim sistemleri ve Türkiye'de ve Dünya'da kurumsal yönetim uygulamaları ile ilişkilidir. Bu bağlamda, öncelikle, Anglo-Sakson ve Kıta Avrupa'sı kurumsal yönetim sistemlerinden bahsedilmektedir. Bu bölümde ayrıca Weimer ve Pape (1999)'nin kurumsal yönetim sistemleri sınıflandırmasına da değinilmektedir. İkinci bölümün ilerleyen kısımlarında ise, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerdeki kurumsal yönetim uygulamaları hakkında bilgiler sunulmaktadır. İkinci bölümün sonunda, Türkiye'deki kurumsal yönetim uygulamaları ve bu yöndeki çalışmalara değinilmektedir.Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise, kurumsal yönetim uygulamalarının firma değeri üzerindeki etkisi, 2006 yılı itibariyle hisse senetleri İMKB'de işlem gören üretim firmalarının oluşturduğu bir örneklem dahilinde incelenmektedir. Söz konusu örneklem, kurumsal yönetim uygulamaları ile ilişkili değişkenlerden oluşan bir çoklu regresyon modeli ile analiz edilmektedir. Bölümün sonunda, elde edilen ampirik bulgular ışığında genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of corporate governance practices on firm value and is comprised of three parts. In the first part of the study, the concept corporate governance and its dimensions are discussed. Especially, various definitions about corporate governance concept are considered and similarities and differences of these definitions are discussed. Then, theoretical and historical evolution of corporate governance is given. Following this, underlying reasons of evolution and importance of corporate governance concept are discussed. Finally, basic aims of corporate governance practices and their benefits are presented.The second part of the study is related with corporate governance systems in Turkey and in the world. In this scope, firstly Anglo-Sakson and European Corporate Governance Systems are discussed. Besides, Weimer and Pape (1999)?s well-known classification about governance systems is considered at length. Also, corporate governance practices in developed countries as USA, England, Germany, France and Japan are taken in hand. In the final section of the second part of the study, corporate governance practices in Turkey are discussed.In the third (final) part of the study, the effect of corporate governance practices on firma value is analyzed via a multiple regression model using a sample of ISE-listed manufacturing firms in the fiscal year of 2006. In the final section of the third part of the study, in the light of empirical findings, some recommendations about corporate governance practices are given.