Küresel ısınmanın sebep olacağı siyasal ve ekonomik gelişmeler ve muhtemel Türkiye yansımaları
The politic and economic consequences of global warming and their effects on Turkey
- Tez No: 220151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Çevre Mühendisliği, Economics, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından bu güne özellikle de son yüzyıllık zaman dilimi dahilindeki sıcaklıkta 0,5 °C'lik bir artma, deniz seviyesinde bu yüzyılın başından beri 20 cm'lik bir artma, stratosfer sıcaklığında azalma, orta enlemlerdeki yağış miktarında artma ve subtropik enlemlerdeki yağış miktarında azalma gibi gözlemler, iklimdeki hızlı değişim ve küresel ısınma kavramlarını gündemin merkezine oturtmaktadır. Aslında dünya iklimi kendi doğası gereği sürekli bir değişim içersinde olsa da sanayi devrimi ile birlikte özellikle sera gazlarındaki artış, dengeyi bozmakta ve küresel ısınma sorununu beraberinde getirmektedir. Küresel ısınma, sıcaklık artışı, kutupların erimesi ve deniz seviyesinin yükselmesi, çölleşme, hastalıklardaki artış gibi önemli sonuçlara gebe olup; tüm bu değişimlerin insan hayatı üzerinde kaçınılmaz etkileri mevcuttur. Küresel ısınmaya yönelik farkındalığın artışı ile birlikte İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (İKDÇS) ve Kyoto Protokolü gibi uluslar üstü anlaşmalar ile önemler alınması yönünde çabalar gerçekleştirilmişse de bunların henüz istenen seviyeye ulaşmadığı görülmektedir. Türkiye İKDÇS`ye katılmış olsa da Kyoto Protokolü`ne henüz imza atmamıştır. Nitekim böyle bir protokolü imzalamanın beraberinde getireceği maddi yükümlülüğü karşılamaya ülkemizin henüz hiç de hazır olmadığı görülmektedir. Ancak Türkiye de küresel ısınmanın çevresel ve ekonomik sonuçlarının etkisi altında kalmakta, yakın dönem için çölleşme tehlikesi ile yüz yüze gelmektedir. Bununla birlikte ülkemiz açısından yenilenebilir çevre dostu enerji kaynaklarına yönelik bir ilginin varlığı da gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
From the history of civilization to now, especially in the last century global changes such as the increase in temperature by 0,5 ºC , the increase in sea level by 20 cm, the decrease in temperature on the stratosphere, the increase in rainfall on the sub-tropical latitudes have been determined. Accordingly the concept of Global Warming is highlightened. Indeed the climate is continuously changing in nature but with the industrial revaluation and the increase of greenhouse gas, the balance is being destroyed and the problem of Global Warming is arisen. Global Warming is pregnant with the consequences like increase in temperature, melting of the polar zone and the increase in the sea level, desertification and increase in different kinds of illness that result with important changes on human life. As the awareness concerning global warming increases; international agreements such as Climate Change Framework Convention and Kyoto Protocol have came up. However these efforts haven?t met the expected outcomes. While Turkey became a party to Climate Change Framework Convention, Turkey has not attended to Kyoto Protocol. As a matter of fact, Turkey can not assume the financial obligations of such a protocol. But Turkey is also sensitive to economical and environmental consequences of Global Warming and has to face desertification problems. Moreover there is a significant increase on the attention to renewable energy resources in Turkey