Küresel ısınma kaynaklı iklim mülteciliğinin Türkiye'ye yönelik muhtemel hareketlerinin risk değerlendirmesi
Risk analyse of possible movements towards Turkey in the context of environmental immigration based upon global warming
  1. Tez No: 727741
  2. Yazar: GÖKÇE NUR SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Birbirinin tetikleyicisi olan küresel ısınma ve iklim değişikliği son yıllarda sıkça gündeme gelmeye başlamıştır. Küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle aşırı hava olaylarının sıklığının artması, deniz seviyesinin yükselmesi, ormansızlaşma, kuraklık ve çölleşme, su ve gıda güvenliği sorunları, kıtlık, tarımda toprağın verimsizleşmesi gibi çevresel, ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda çeşitli olumsuz etkiler ortaya çıkmıştır. Özellikle iklim değişikliği ve doğal afetler başta olmak üzere çevre sorunlarının sebep olacağı toplu göçler ile iklim mülteciliği konusu uluslararası alanda çözülmesi gereken başlıca sorunlardan biri olacaktır. Dünyada 2050 yılına kadar yaklaşık 50 ile 200 milyon arasında insanın iklim mültecisi olarak göç edeceği tahmin edilmektedir. Türkiye'ye ise 30 milyon insanın iklim değişikliği nedeniyle göç edeceği düşünülmektedir. Çalışma çerçevesinde gerçekleştirilen görüşmelerde küresel ısınma ve iklim değişikliğinin neden olduğu çevresel sorunlar ve doğal afetler neticesinde coğrafi konumu itibariyle göç yolları üzerinde bulunan Türkiye'nin iklim mültecileri ve toplu göçten orantısız bir şekilde etkileneceği kanısına varılmıştır. Araştırma sonunda iklim mültecilerinin Türkiye'ye muhtemel göç riskine karşı etkili politika ve strateji önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change, which triggers of each other, have come to the fore in recent years. Due to global warming and climate change, the frequency of extreme weather events has increased, sea level rise, deforestation, drought and desertification, decrease in water and food security, famine, infertility of soil in agriculture, various negative effects have emerged in environmental, economic, social and political areas. In particular, the environmental negativities of climate change and the mass migrations that will be brought along by natural disasters and the issue of climate refugees will be one of the main issues that will need to be resolved in the international arena. It is claimed that between 50 and 200 million people in the world will migrate as climate refugees by 2050. It is thought that 30 million people will migrate to Turkey due to climate change. In the interviews held within the framework of the study, it was concluded that as a result of environmental problems and natural disasters caused by global warming and climate change, Turkey, which is on the migration routes due to its geopolitical position, will be disproportionately affected by the mass migration to be realized by climate refugees. At the end of the research, effective policy and strategy suggestions were presented against the risk of migration of possible climate refugees to our country.