Tayvan Menkul Kıymetler Borsası ile IMKB'ye kote edilen şirketlerin borçluluk oranları ve karşılaştırılması
Indebtedness ratios and comparison of corporations that are listed in Taiwan Stock Exchange and Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 220154
  2. Yazar: ZİYA ALPER GÜNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM AREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gelişmekte olan piyasalar kategorisinde yer alan Türkiye ve Tayvan borsalarına kote edilmiş şirketlerin borçluluk yapılarının incelenerek yorumlanması çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır. Öncelikle borçluluk yapıları ile kârlılık oranları arasındaki ilişki gerek Türkiye gerekse Tayvan örnekleri için araştırılmış ve temel sermaye yapısı faktörleri bakımından regresyon ve korelasyon analizleri ile olası etkiler 1999-2005 yılları arasında IMKB ve TSEC'ye kote edilen şirketler için incelenmiştir. Bu veri için ayrıca hem Tanımlayıcı istatistiklerden hem de ülke ve kaldıraç seviyelerindeki farklılıkların irdelenmesi için tek yönlü varyans analizlerinden faydalanılmıştır.Araştırmanın sonuçları itibariyle hem IMKB hem de TSEC için üç farklı borçluluk oranı ile kârlılık arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca maddi duran varlıklar arttıkça uzun vadeli borçluluk oranlarının da arttığı her iki ülke borsası şirketleri için ispatlanmıştır. IMKB ve TSEC örnekleri için hesaplanan finansal oranlar ile kârlılık oranlarına bakıldığında da her iki ülke işletmelerinin birbirlerinden farklı borçluluk oranlarına sahipken kârlılık oranları bakımından birbirleri arasında herhangi bir farklılık bulunmadığı söylenebilir. Değişik kaldıraç seviyelerindeki şirketler bakımından, TSEC şirketlerinin net kâr marjı dışında benzerlik göstermezken, IMKB şirketleri için yapılan ANOVA sınaması sonucunda yalnızca ROE oranları açısından benzerlik çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is explaining indebtedness ratios of corporations that are listed in Taiwan Stock Exchange and İstanbul Stock Exchange which are knowed that both of them are in emerging markets countries. First of all the relation between indebtedness ratios and profitability ratios investigated for Turkey and Taiwan examples and possible impacts for based capital structure factors examined with regression and corelation analysis in listed corporations from either Turkey or Taiwan examples in 1999-2005. Also descriptive statistics and one way variance analysis for studying differences between two countries and several debt ratios are used.According to the conclusions of our study, negative relation was found between three different debt ratios and profitability in ISE and TSEC. Also it is prooved that long term debt ratios increase with tangible assets? increase for two countries? pattern. When we look financial and profitability ratios which are calculated for ISE and TSEC patterns, although it is said that both of those stock exchanges have different indebtedness ratios, profitability ratios of these countries? corporations aren?t significance different each other. Corporations at different leverage levels, TSEC corporations haven?t got any similarity exist of net profitability ratio and according to the conclusions from one way ANOVA analysis at ISE, only ROE ratios have similar effects.