Chuck Palahniuk'ın romanlarında Amerikan tarzı sosyalliklerin eleştirisi
Critique of American style socialities in Chuck Palahniuk's Novels
- Tez No: 220174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESİM FATİH DELLALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Felsefe, Sosyoloji, American Culture and Literature, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Chuck Palahniuk, Amerika'nın sunduğu toplumsal modele ve sosyalliklere, bumodelin kültürel alandaki görünümlerine en köklü eleştirileri getiren Amerikalıedebiyatçılardan biridir. Onun romanlarında, 20. ve 21. yüzyıl Amerikan toplumununaşırı yönelimlerinin edebi bir kurgusunu görmek mümkündür. Palahniuk'ın geliştirdiğiedebi boyuttaki eleştiri, birçok açıdan çağdaş sosyolojinin bazı kuramcılarınıngörüşlerine ve kavramlarına tekabül eder. Bunlar arasında Gilles Deleuze, FelixGuattari, Michel Foucault, Georges Bataille, Jean Baudrillard gibi isimler ve onlartarafından problematize edilmiş olan yersizyurdsuzlaşma, köksap, savaş makinesi,organsız beden, iktidar, iç deney, simülasyon, hipergerçeklik, baştan çıkarmakavramları sayılabilir. Çağdaş sosyologların kuramsal alanda oluşturduklarıkavramları Chuck Palahniuk edebi düzeyde kurmuştur. Chuck Palahniuk üzerineyürütülecek olan bir araştırmanın önemli bir yönü, onun edebiyat tarihi ve kuramlarıaçısından bakıldığında nerede durduğudur. O bir gerçekçi midir, romantik midir;yada, majör toplumsal yapıyı ve politikaları eleştiriye tuttuğu metinleri minör edebiyatiçine dahil edilebilir mi. Bunlar, Chuck Palahniuk üzerine yürütülen bu edebiyatsosyolojisi araştırmasının can alıcı tartışma öğeleridir.ANAHTAR KELİMELER: Chuck Palahniuk, minör edebiyat, yeraltı edebiyatı, tüketimtoplumu, yersizyurdsuzlaşma, hipergerçeklik, hipergerçekçilik, Kakofoni Topluluğu.
Özet (Çeviri)
Chuck Palahniuk is one of the most radical American authors that criticize thesocial model, socialities and appearances of this model in cultural areaprovided by America. It is possible to witness a literary fiction of the extremetendencies of American society in 20th and 21st century. The critique inliterary dimension that is built by Palahniuk corresponds to the thoughts andconcepts of some theoreticians in contemporary sociology. Among them,names of Gilles Deleuze, Felix Guattari, Michel Foucault, Georges Bataille,Jean Baudrillard and concepts problematized by these theoreticians likedeterritorialization, rhizome, war machine, disorganized body, power, innerexperience, simulation, hyperreality, and seduction may be mentioned.Chuck Palahniuk has composed in literary level these concepts that havebeen constructed by the contemporary sociologists in theoretical area. Animportant aspect of the research focuses on Chuck Palahniuk isdetermination of that where is he located according to history of literature andliterary theory. Is he a realist or romantic; or, may his texts where he criticizesmajor social structure and politics be included in minor literature. These arethe crucial discussion elements of this sociology of literature research onChuck Palahniuk.KEYWORDS: Chuck Palahniuk, minor literature, underground literature,consumption society, deterritorialization, hyperreality, hyperrealism,Cacophony Society.