Osmanlılar'da cülüs ve buna dair bir kaynak eser
Sovereign's ascending the throne at Ottamans and a fundamental book about it
- Tez No: 220201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bir devletin içinde bulunduğu dünya görüsünü yansıtan ve bununla birliktedevletlerin kendi özel karakterlerine ısık tutan cülûs merasimleri devlet törenleriiçinde önemli bir yer arz etmektedir.Beylikten imparatorluk haline gelen Osmanlı Devleti'nde cülûs merasimlerikurulustan itibaren çesitli sekillerde kutlanmıstır. Bu merasimler on besinciyüzyıldan itibaren daha çok önem kazanmıs, on altıncı yüzyıldan itibaren iseihtisamlı bir sekilde kutlanmaya baslanmıstır.Arastırmacıların hizmetine sunulan bu tez, Basbakanlık Osmanlı Arsivi'ndebulunan 350 numaralı sadaret defterinin yeni harflere çevrilmesi ve kısa birdeğerlendirilmesidir.Osmanlı Devleti'ndeki cülûs ve cenaze merasimlerini ele alan bu tez 16 Safer1171/1757 senesi ile 4 Cemaziyelahir 1223/1808 yılları arasında padisahlık yapan,III. Mustafa, I. Abdülhamid, III. Selim ve IV. Mustafa'nın cülûslarını ve cülûslabağlantılı cenaze merasimleri ve elçi kabullerini, bu elçilerin getirdiği name vehediyyeleri, bu elçilere verilen name ve hediyyeleri, valide sultan, sultan, hanımsultan ve padisah hanımları ile önemli bazı devlet ricalinin vefatlarını içermektedir.Yukarıda zikredilen padisahlar ile ilgili cülûs merasimlerinde temelde birdeğisikliğin olmadığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
An accession ceremony is important for the world wiew of goverment and showthe way to their special character and also accession ceremony is important for thegoverment ceremony.Accession ceremony was celebrated lots of types from the beginning of OttomanEmpires.These ceremonies become more important as of 15th century, beginningfrom 16th century it was celebrate more magnificent.This thesis is from prime ministery Ottoman archive number of 350 sadaret booktranslate to the new alphabet and short valuing for reseachers to attiude study.This thesis take up the accession and juneral ceremony in Ottoman Empire, and itcontains range between 16 Safer 1171/1757 and 4 Cemaziyelahir 1223/1808 to besultan, III. Mustafa, I. Abdulhamid, III. Selim and IV. Mustafa's accessions andconnection between accession to funeral ceremony and delegete's acceptance, thesedelete's presents, given presents to these delegete's, mother of a reigning sultan, firstlady, the wifes of sultan and some important statesmans deaths.The sultans which are mentioned form the top, to be seen there is no differencesin basic to accession ceremony.