İnşaat sektöründe etkin karar alma sürecinde bilişim teknolojilerinin stratejik önemi ve bir uygulama
Strategic importance of information technologies during desicion making process in construction industry
- Tez No: 220225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İnşaat Mühendisliği, İşletme, Science and Technology, Civil Engineering, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye'de, Bilişim Teknolojilerinin kullanımı geçmiş yıllara göre yaygınlaşmıştır. İnşaat sektöründeki firma yapılarının büyüklüğü ve karmaşıklığı, sürdürülebilirlik için bilginin karar verme sürecinde etkin olarak kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Günümüzde, Bilişim Teknolojilerini kullanmak rekabet avantajı olmaktan çok rakiplerin gerisinde kalmamayı sağlayacak bir etken olabilmektedir. Ancak kullanılan Bilişim Teknolojilerinin çoğu ithal edildiği için zaman zaman entegrasyon sorunlarına sebep olabilmektedir.İnşaat Bilişimi, bilimsel araştırmalarda yeterince yer verilmeyen bir konudur. Bu tezde, BT'nin inşaat sektöründeki yeri ve karar verirken etkin kullanımının stratejik önemi incelenmiştir. İzmir ili baz alınmıştır. Firmaların özellikle yönetim kademesinin bu konu hakkındaki genel görüşü ve Bilişim Teknolojilerinin firmalarda kullanımının firma yapılarıyla ilişkileri irdelenmiştir. Bu doğrultuda, İzmir ilindeki inşaat firmalarında karar verme sürecinde Bilişim Teknolojilerinin kullanımının önemini belirlemek için bir uygulama gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, usage of Information Technologies became more common at last years. Because of great and complex structure of instruction firms force the firms to use information effectively for sustainabilty during decision making process. Today, using of Information Technologies that may ensure not to be back from competitors, can not be a competitive advantage. But most of the Information Technologies imported from the foreign countries, causes occasionally integration problems.Construction Information Technologies is a subject that rarely get place in the scientific studies. In this thesis, the meaning of IT is for Construction Industry and during decision making process what roles effectively usage of IT are looked. Instruction firms that are in İzmir, are examined in the study. Especially management level of the firms? opinions in this topic and the relation between usage of IT and the firms structure are examined. In this direction a survey which determines importance of usage IT during the decision making process for Construction firms are in İzmir, is made and results are discussed.