Performans değerlendirme sonuçlarının kariyer yönetimi sürecinde kullanılması
Using performance assesment results in career management process and an application sample
- Tez No: 220256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR SÜRAL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Performans olgusu, işin niteliklerine ve gereklerine uygun olarak önceden belirlenmiş bir ölçütün üzerindeki çalışma derecesi olarak ortaya çıkar. Bireyin yaptığı her çalışma, başarısız ya da başarılı olarak nitelendirilir. Bu yapılmadığı taktirde, her iş görenin aynı kefeye konması durumu söz konusu olur. Bu da, örgütsel adaletin oluşmasını engeller. Ek olarak, örgüt içersindeki işlemlerin niteliğinin tanımlanması ve işgörenlerin başarılarının değerlendirilmemesi, hem örgütü hem de içinde bunduğu toplumu olumsuz yönde etkiler. Ayrıca böyle bir durumda örgütün verimlilik ve varlığını koruma amaçlarının aksine hareket edilmiş olacaktır. İşte bu perspektif doğrultusunda, bu çalışmada performans değerlendirme ve onun kariyer yönetimi sürecine etkileri konularına genel bir bakış gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The performance facts points out as a determined criterion on a work degree of job quality and its requirements. The job, that is done, is qualified as if successed or not, in the event of that not done, we will have seen every workman in the same scale to balance. This will obstruct the organizational justice, also if we don? t describe the quality of operation and don? t evaluate the successes of workmen we will effect both the organization and the society in a negative side. Moreover, this will be a job done aganist of productivity at organization and its instinct so in this perspective direction we realize a general sight of work performance and its effects to career management process.