İlköğretim programında 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler öğretiminde karşılaşılan sorunlar
The soft sciences course of 4th and 5th grades in primary school
- Tez No: 220347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYDIN YAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim programında 4. ve 5. Sınıflarda Sosyal Bilgiler dersinde karşılaşılan sorunlar araştırılmıştır.Araştırmada, evren ve örneklemi İzmir Torbalı ilçesinde bulunan, Milli Eğitime Bağlı İlköğretim okullarındaki 4. ve 5. sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır.Bu araştırmada gerekli verileri toplamak amacıyla Tahiroğlu (2006) tarafından geliştirilen ?İlköğretim 4. ve 5. sınıflar Sosyal Bilgiler Dersi Öğretiminde Karşılaşılan Sorunlar Anket Formu? kullanılmıştır. Öğretmenlerle ilgili demografik bilgileri elde etmek için ankete kişisel bilgi bölümü eklenmiştir.Elde edilen verilerin analizinde; eşleştirilmiş gruplar için t testi, varyans analizi, frekansları ve korelasyon analizi kullanılmıştır.İlköğretim okullarında, 4. ve 5. sınıflarda Sosyal Bilgiler dersi öğretiminde karşılaşılan sorunların neler olduğu tespit edilmiştir. Bu sorunlar, okul ile ilgili, öğretmen kaynaklı, öğrenci kaynaklı, yöntem - teknikler ve araç gereç kullanmaktan kaynaklanan sorunlar olmak üzere beş grupta incelenmiştir.Araç gereç temin etmekten ve kullanmaktan kaynaklanan sorunlar, okul ile ilgili karşılaşılan güçlükler, öğretmenden kaynaklanan güçlükler, yöntem ve teknikler ile ilgili güçlüklerin; öğretmenlerin cinsiyetlerine, görev yaptıkları yerleşim yerine, öğrenim durumlarına, katıldıkları hizmet içi eğitim kurslarına, hizmet sürelerine, mezun oldukları fakültelere göre önemli bir farklılık gösterip göstermediği analizlerle araştırılmış, ancak anlamlı bir fark bulunamamıştır.Diğer bir alt boyut olan öğrenciden kaynaklanan güçlüklerin; öğretmenlerin cinsiyetlerine, görev yaptıkları yerleşim yerine, öğrenim durumlarına, katıldıkları hizmet içi eğitim kurslarına, hizmet sürelerine, mezun oldukları fakültelere göre önemli bir farklılık gösterip göstermediği analizlerle araştırılmış ve anlamlı bir fark bulunmuştur. Yapılan t-testi sonuçlarına göre eğitim fakültesinden mezun olan öğretmenler diğer fakülte mezunlarına göre öğrenciden kaynaklanan sorunlar hakkında daha olumlu görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The issues experienced in the Soft Sciences course of 4th and 5th grades in primary school have been examined with this study.The universe and sampling of this study include 4th and 5th grade students of primary school located in İzmir / Torbalı.The survey form called ?İlköğretim 4. ve 5. sınıflar Sosyal Bilgiler Dersi Öğretiminde Karşılaşılan Sorunlar Anket Formu ? of Tahiroğlu (2006) has been used to gather the data required for the study. Personal information section has been added to the survey to collect the demographic information of the teachers.In order to analyze the gathered data ; T test , variance analysis , frequences and correlation analysis for matched groups have been used.The issues experienced in the 4th and 5th grade of Soft Sciences have beed detected. These issues has been examined in five groups which are related with school, teacher, student, technics and utilization of tools.Issues related with obtaining the tools , difficulties with the school, teacher oriented issues, issues related with technics have been investigated by the analysis in terms of the gender of teacher, location of appointment, education level, courses taken, appointment period, graduation school but a meaningful difference could not be found.The other sub set which is student oriented issues have been investigated by the analysis in terms of the gender of teacher, location of appointment, education level, courses taken, appointment period, graduation school and a meaningful difference has been found. According to the T test results the teachers who are graduated from education faculty have declared positive feedbacks compared the the graduates of the other faculties.